Menü İcon

Cem Toker: Özel sektör rekabeti sevmiyor

Cem Toker: Özel sektör rekabeti sevmiyor

BusinessHT'nin "Türkiye büyüme modelini arıyor" başlıklı yazı dizisinin konuğu Liberal Demokrat Parti Başkanı Cem Toker oldu. "Türkiye neden yavaşladı, nasıl büyür sorusunu?" bu defa liberal pencereden bakan bir isme soruyoruz. Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Cem Toker'e göre Türkiye, yüksek büyüme oranı yakaladığı dönemlerde bunu liberal politikalar uygulamasına borçluydu. Bununla birlikte Türkiye'de özel sektörün zihniyetinin de rekabetçiliği dolayısıyla büyümeyi sınırladığını söyledi. "Tekelleşme söz konusu olduğunda devlet ve özel sektör ayrımı yoktur" dedi. Somut gelişmelerle örneklediği saptamalarıyla işte Toker'in liberal perspektiften büyüme modeli. 

Türkiye'de büyüme modelinin tıkandığına ilişkin değerlendirmeler artıyor. Ekonomide geçmiş dönemde görülen büyüme performansını nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye'de büyümenin yavaşlamasına yol açan etkenler nelerdi?

Türkiye ne zaman biraz liberal politikalar uygulamaya başladıysa o zaman büyümeye başladı. Liberal politika dediğimiz, devleti asli görevine çekip hiç olmazsa bazı konularda, işleri işin erbabına, yani özel sektöre bırakmaktır. Aydın Menderes, Turgut Özal ve Süleyman Demirel dönemindeki büyümeleri biraz liberalleşen ekonomiye borçluyuz. Ama o dönemlerde bir büyüdüysek tam liberalleşerek beş büyüyebilirdik. Büyümenin bir tane reçetesi var. Elinizdeki kaynağı en verimli şekilde kullanmakla büyüyebilirsiniz. Arayacağınız büyüme modeli bu. Tarla için su neyse ekonomi için sermaye de odur. Fakat Türkiye kurak bir tarla, su yani para gelmiyor. Sermaye birikimi kısıtlı. Birikeni de devlet ben sana hizmet vereceğim bahanesiyle alıyor.

,

Yorum Yaz