Menü İcon

Catherine Deneuve röportajında sanat hayatını anlattı

Fransız sinemasının efsanevi oyuncusu Catherine Deneuve, Antalya’daydı.

Röportaj Gazetesi

Catherine Deneuve röportajında sanat hayatını anlattı

Fransız sinemasının efsanevi oyuncusu Catherine Deneuve, Antalya’daydu. Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğundan biri olduğu 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’ne onur konuğu olarak katılan sinema ikonuyla 13 yaşında başlayan ve 58 yıllık sanat hayatını konuştuk.

Antalya Film Festivali hakkındaki düşünceleriniz alabilir miyiz?

Dünyanın dört bir yanından gelen filmleri izlemek ve bir çok yönetmenle tanışmak çok güzel bir fırsat. Böyle düşünmemin nedeni, sinemanın hayatımın çok önemli bir parçası olması ve bu işe çok zaman ayırmış olmam olabilir. Bence festivaller sinemanın varlığını hissedebileceğiniz en iyi yerler çünkü bir film çekip yayınladığınızda çok soyut kalıyor. Ama festivale gittiğinizde ve oradaki insanlar size film hakkında soru sorduğunda, yaptığınız işin önemini daha iyi kavrıyorsunuz ve bu da işi daha kalıcı kılıyor.

Fransız sinemasının en parlak dönemine tanıklık ettiniz. Günümüz Fransız ve dünya sineması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fransız sineması hala kendimi çok yakın hissettiğim bir dünya; hala çok canlı ve önemli. İnsanlar filmleri inceliyor, kiralıyor, satın alıyor. Gençler sinemaya gidiyor; ben de öyle. Hala canlı bir dünya yani.

Harika yönetmenler çıkaran bir nesille çalıştınız; şimdi de François Ozon gibi genç yönetmenlerle çalışıyorsunuz. Kariyeriniz boyunca tanıdığınız bu iki nesil arasında fark seziyor musunuz?

Hayır, çünkü çok uzun süredir bu işi yapıyorum. Örneğin, Truffaut ve Polanski gibi isimlerle çalıştım. Bugün hala film çekiyorum ve aynı türden yönetmenlerle beraberim. Tek farkın teknik olduğunu söyleyebilirim. Daha ufak, daha hafif ve daha çok yaklaşabilen kameralarla çalışıyorsunuz. Başta teknisyen ve kameramanlara bu kadar yakın çalışmaya alışmakta zorlandım çünkü artık bildiğim o büyük kameralar yoktu. Bunlar daha rahat taşınabildiği için çok daha yakın çekim yapabiliyorlar.

En sevdiğiniz film nedir?

Yurttaş Kane. Nedeni, diğerlerinden daha iyi bir film olmasından ziyade beni en çok etkileyen film olması. İzlediğimde çok etkilenmiştim; gözlerimi ekrandan ayıramamıştım. Bir buçuk saat boyunca beni içine çekmişti.

Türk sinemasında da aşinasınız. Beğendiğiniz isimler var mı?

Fatih akın’ı seviyorum; onun filmlerinde oynamak isterdim. Kış Uykusu’nu da çok severim; oyunculuğu çok iyiydi. Filmi hatırlıyorum çünkü bir pazar günü öğlenden sonra izlemiştim. Yağmurlu bir eylül günü hüzünlü bir şehirde izlemiştim. Film beni üç saat boyunca bambaşka bir yere götürmüştü. Film izlerken başka dünyalara gitmek, bu dünyanın en sevdiğim yanı.

Edebiyat da Fransa’da uzun geçmişe sahip bir gelenek. Sinema ve edebiyat arasındaki ilişki hakkında ne düşünüyorsunuz?

iyi bir kitabın iyi bir film çıkaracağına katılmıyorum. Tabii ki sonradan filmi çekilen birçok kitap var ama aksi yönde bir geçiş görmüyoruz. Fransa’da kitaptan uyarlanan pek fazla film yok sanırım. Edebiyat birçok yönetmeni, yazarı ve oyuncuyu etkiliyor. Film çekme sürecinin bir parçası.

Oyunculuğa çok genç yaşta başladınız. Başka bir şey yapmayı düşündünüz mü?

Hayır. Dediğiniz gibi oyunculuğa çok erken yaşta başladım; bu nedenle kendimi bildim bileli çalışıyorum. Gençliğimde mimariye ilgi duyuyordum ama bu mimar olacağım alamına gelmiyor. Antropoloji de ilgimi çekiyordu ama daima işimle meşguldüm. Hala hayatımın parçası olan unsurlar bunlar; sergiler, müzeler, film gösterimlerine gidiyor, kitap okuyorum. Ama bunlar hep hayatımın diğer yarısında; asıl yarısı oyunculuk.

Sinema ya da tiyatroda izlediğiniz performanslar size hala ilham veriyor mu?

Bana oyuncular dışında ilham veren birçok şey var. Bir sergiden veya tablodan da ilham alabilirsiniz. Çok soyut bir kavram bu, herhangi bir şey ilham verici olabilir. Bilmem nasıl oluyor ama dinlemiş olduğunuz bir şeyden, okuduklarınızdan, gördüğünüzden size bir şey kalıyor.Geçmişi takip eden, fakat orada olan bir şey

Söyleşi: Berrak Harman

Catherine Deneuve röportajında sanat hayatını anlattı, Catherine Deneuve röportajında sanat hayatını anlattı

Yorum Yaz