Menü İcon

Canan Tan: ''Ah nerede o eski aşklar?''

Canan Tan: ''Ah nerede o eski aşklar?''

ERKEK KAHRAMANLARIMI DA EN AZ KADINLAR KADAR KOLLARIM

Bu arada mümkün mertebe ‘aşk’ sözcüğünü kullanmamaya özen gösteriyor Tan. Aşkın anlamının çarpıtıldığı ve ucuzlatıldığı görüşünde. Tercihi ‘sevda’ lafı. Kitabının başında vurguladığı, “Onunla bir ömür değil, onun için bir ömürdür sevda” diyen Mevlâna’ya da buradan bir selam yolluyor.

Bu romanı başta olmak üzere genelde hikâyelerinde kadınlara biraz torpil geçtiğini düşünüyorum; “Asla!” diye kesiyor sözümü; “Erkek kahramanlarımı da en az kadınlar kadar sever ve kollarım ben. ‘Issız Erkekler Korosu’ adlı romanımın tüm kahramanları mağdur erkeklerdir. ‘Pembe ve Yusuf’un başkahramanı da gene erkek.”       

Pes etmiyorum; feminist misiniz? diye soruyorum: “Bedeninde östrojen hormonu taşıyan her kadın, az ya da çok feministtir. Ama ben, bir erkek annesi olarak, alt sınırlarda gezindiğimi söyleyebilirim. Ancak Doğu’da, Güneydoğu’da, kırsal kesimde ırgat gibi çalıştırılan, sırtından sopası, karnından sıpası eksik edilmeyen ve şiddetle koyun koyuna yaşayan tüm kadınlarımız için sonuna kadar feministim!”

,

Yorum Yaz