Menü İcon

Can Yılmaz: ''Cem Yılmaz'la beraber varım ama ben hep arkadan dolanırım''

Can Yılmaz: ''Cem Yılmaz'la beraber varım ama ben hep arkadan dolanırım''

Patronun abisi olmanın verdiği rahatlıkla her şeye itiraz ederim

Kardeşiniz Özge Yılmaz Çevik’in yazdığı arka kapak yazısından öğreniyoruz ki 1989’dan beri hikâye yazıyormuşsunuz. Ama ilk kitabınız geçen yıl çıktı...
- “Kimse yazdıklarımı bilmesin daha iyi” diyordum. Şimdi okuyacaklar, bir şey diyecekler, keyfim kaçacak... Sadece kötü bir şey demeleri değil, iyi bir şey söylemeleri de rahatsız eder diye düşünüyordum. Çünkü ben ortalığa çıkmayı seven bir adam değilim. Bu aralar kitaptan dolayı biraz fazla ön plandayım ama normalde tercih ettiğim bir şey değildir. 25 senedir Cem’le (Yılmaz) beraber varım ama ben hep arkadan dolanırım.

Neden?
- Hiç öyle “Düşüncelerimin yayılmasını istemiyorum” gibi felsefi bir cevabı yok, çok basit bir cevabı var: Utangaçlık. Ben çok çekingen bir adamım. Bu röportajı nasıl verdiğimi de bilmiyorum. Ama zamanla anlıyorsun; çekingenlik, üşengeçlik -adına ne dersen de- bunlar ahmakça şeylermiş.

Nasıl oldu da yazdıklarınız gün yüzüne çıktı?
- Kafa dergisi sayesinde oldu. Ben ‘Komedi Dükkânı’nı yazmıştım. O programın yapımcısı; derginin kurucusu Candaş Tolga’nın arkadaşıymış. O teklif etti. “Ben biraz düşüneyim” dedim. Televizyon programı ya da film yazarken pek bilinmiyorsun. Jenerikte senin adının olduğu yere gelene kadar reklama giriliyor. Ama dergide yazmaya başlayınca adım geçecek... Sonra kabul etmeye karar verdim. Yazdım, gönderdim, beğenildi. O günden beri yazıyorum. İnkılâp Yayınları o yazıları kitap yapmak istedi ama ben “Yazılardan yapmayalım” dedim, dergiden iki-üç öyküyü aldık, kalanını yeni yazdım.

,

Yorum Yaz