Menü İcon

'Payitaht Abdülhamid' Bülent İnal'dan: ''Padişah oynamayı hep istemiştim''

'Payitaht Abdülhamid' Bülent İnal'dan: ''Padişah oynamayı hep istemiştim''

TRT-1 ekranlarında yayınlanmaya başlayan Payitaht Abdülhamid dizisinde Sultan Abdülhamid'i canlandırıyorsunuz. Bu rolün sizin için önemi nedir?

-33 yıl tahtta kalmış. Çok zor dönemde hayatı mücadeleyle geçmiş bir padişah. Oldukça önemli bir karakter. Mesleki olarak baktığımızda bana çok sinematografik gelen bir isim. Herkesin oynamayı isteyeceği bir karakter.

PADİŞAHI OYNAMAYI HEP İSTEMİŞTİM

Rol teklifi size geldiğinde ne düşündünüz?

-Geçen yıl Filinta dizisinin sürecinde Abdülhamid dizisi için teklif getirmişlerdi ama o zaman askıda kaldı. Senaryo yeterli gelmemişti. Başlı başına Abdülhamid'in olduğu yeni bir hikayenin içerisinde olmayı tercih etmiştim. Sonra tekrar teklif getirdiler. Hakkı verilerek yazılmış bir senaryoydu. Bugüne kadar çekilen tarih dizileri arasında en detaylı prodüksiyon olma özelliğini taşıyacaktı. Oyunculuk hayatım boyunca da hep padişah karakterini oynamayı çok istiyordum. Bu Abdülhamid olunca daha da anlamlı ve güzel oldu. Son 1 yıldır hayatımda bir Abdülhamid vardı. Bu rol benim kısmetimmiş.

Bir padişahı oynamayı neden bu kadar istiyordunuz?

-Böyle bir şeyi kim istemez ki... Oyuncuların içinde her zaman oynamak istediği bir rol vardır. Abdülhamid de çok zengin, derinlikli bir karakter. Gidipte bir İngiliz kralını oynamak isteyemezdim tabii ki. Kendi padişahlarımızın tarihi serüveni, onların iç dünyaları beni çok etkiliyor. Oyuncu olarak bana her zaman şatafatlı güzel gelmiştir. Abdülhamid ise sinemaya çok uygun. Senaryoda da hem saray içerisindeki aile hayatı, eşleriyle olan ilişkisi ve o dönemin politik sertüveni çok güzel anlatılıyordu. Seyircinin çok beğeneceğini düşünüyorum.

,

Yorum Yaz