Menü İcon

Bu yıl onları izleyeceğiz: Ecem Uzun, Almila Ada ve Damla Colbay

Bu yıl onları izleyeceğiz: Ecem Uzun, Almila Ada ve Damla Colbay

Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Tereddüt’ filmi, ödüller ve üzerine bir de Le Monde röportajı... Geçen yıl sizin yılınız oldu. Gelecek yıldan beklentiniz ne?

- Altın Portakal ve Altın Koza ödüllerimi annem salona koydu (gülüyor). Yakında yeni filmim ‘Koca Dünya’ (Reha Erdem) vizyona girecek. Bu sene için de hayallerim var, onları gerçekleştirmek için para kazanmalıyım. Yeni metinler okumak istiyorum. Dizilerle görüşmelerim devam ediyor.

BU İŞTEN MADDİ ŞEYLER UMMADIM

İlk kez 12 yaşında ‘Aliye’ dizisiyle ekranda göründünüz. Yıllardır oyunculuk yapıyorsunuz ama hayatınızın detaylarını fazla bilmiyoruz...

- Rizeliyim. Sarıyer’de doğdum. Üç kardeşiz. Annem ev hanımı, babam denizci. Babam pek evde olmazdı. Ama annem çok güçlü bir kadın. Sevgi anlamında bizi hiç eksik bırakmadı. Oyunculuğa sekiz yaşında başladım.

Bu, o yaşta bir çocuğun verebileceği bir karar değil sanki...

- Asosyaldim. Annem biraz açılayım diye beni tiyatroya yazdırdı. Sekiz yaşımda ilk kez sahneye çıktığımda “Bunun okulunu okuyacağım” dedim. Tiyatro eğitimi aldım, şimdi Kadir Has Üniversitesi’ndeyim.

Şimdiye kadar birçok projede rol almıştınız. Ne oldu da birden önemli yönetmenlerin gözdesi oldunuz?

- 2014’te oynadığım ‘Savaş’ oyunu sayesinde herhalde. Reha Erdem ve Yeşim Ustaoğlu beni orada izlemişler.

Oyunculuktan ne umdunuz, ne buldunuz?

- Sekiz yaşımda ilk kez sahneye çıktığımda para verdiler. İnanamadım. “Bu işten para mı kazanıyoruz” dedim. Sonrasında da hiç maddi şeyler ummadım. Sonuçta çok güzel insanlar buldum, güzel metinler okudum ve muhteşem yönetmenlerle çalıştım.

Bu iş için nelerden fedakârlık etmeniz gerekti?

- Fedakârlık denebilir mi bilmiyorum ama işimi yaparken kendime merhametim olmuyor. Film çekimlerinde setin bitmesine üç gün kala rahatsızlanmaya başlıyorum. Hastaneye gidiyorum, ilaç kullanıyorum. Toparlanmam zaman alıyor. Ama hiç “Bu işi yapmayayım” diye düşünmüyorum çünkü isteğim baskın geliyor.

Büyük yönetmenlerle çalıştınız. Hayatınızda neler değişti? Çok kazandınız mı mesela?

- Bence değil! Bir dönem kazandım. Özellikle dublajdan. Sonra dublaj bitti, sesli çekimler başladı.

,

Yorum Yaz