Menü İcon

BO21'den 5 günlük detoks macerası

Ayşe Arman'ın gerçekleştirmiş olduğu son röportaj şirin mi şirin bir detoks tatil yerinden. Burada kafana göre yemek yemek, içki içmek yok... Sadece kutsal bir amacımız da var, 5 gün detoks yapmak!!!!

Röportaj Gazetesi

BO21'den 5 günlük detoks macerası

Kim ne derse desin…

Dünyanın en eğlenceli şeylerinden biri, kadın kadına tatile gitmek!

Gır gır, şamata…

İşte bizim ekip bunu yaptı, bu hafta Antalya’ya, Maxx Royal’e gitmeye karar verdi, kıskançlıktan öldüm, ben de yazıları, röportajları teslim edip, son anda onlara dahil oldum.

Kızların bir kısmını önceden tanıyordum, bir kısmıyla da yeni tanıştım.
Kutsal bir amacımız da var, 5 gün detoks yapmak!!!!

BO21 de bizimle geliyor.
Burçak ve Özlem yani.
Oh hem eğleneceğiz, hem de hafifleyeceğiz!

Tabii ki Miles&Smiles kredi kartımın nimetlerinden faydalandım.
Kredi kartımla öyle aman aman çok para harcamıyorum ama artık çok mil mi veriyorlar nedir, senede 3-4 defa millerimle bilet alabiliyorum.
Bu bileti de öyle aldım.

579f73570f254478c0452cf2

Bu arada benden size bir tüyo; eğer harcamalarınızı Miles&Smiles American Express ile yaparsanız %25 daha fazla mil kazanıyorsunuz. Hatta restoran harcamalarınızda hesabın yarısı kadar ekstra mil kazanıyorsunuz. Bunu öğrendiğimden beri tüm harcamalarımda hemen Miles&miles American Express Kredi Kartımı çıkarıyorum.

Gruba, son dakika dahil olduğum için hemen kredi kartımın seyahat ve concierge hattını aradım, uçaktaki son koltuğu da kaptım.
Uçakta yer olduğu sürece millerimle son dakika bile bilet alabiliyor olmam harika!
Maxx Royal da, rüya gibi otelmiş, böyle bir yer hayal etmemiştim.
Gerçekten insanın dibi düşüyor.
Fakat başımızda iki SS subayı var, onların sözünden çıkamayacağız, kesinlike o şahane kokteyllerden filan içmek yok…
İçki yok…
Cısssss…

579f73850f254478c0452cf6

Otelin restoranlarında yemek yemek de yok.
Özlem ve Burçak ne derse o.
5 gün hafifleyeceğiz.
Gerçekten de hafifledik.
Kendimizi acayip iyi hissettik.
Size de 5 günlük menümüzü yazıyorum.

Tabii bu fırsatı kaçırmadım, bize detoks yaptıran BO21’nın kurucularıyla da röportaj yaptım.
Ben bu seyahati yazdım diye, Miles&Smiles Kredi Kartı da, 54. Yarım Kalan Hayatlarkapsamında, serebral palsili Hakan bebeğe destek oldu, teşekkürü borç bilirim.
Başka maceralarda buluşmak üzere…

579f73320f254478c0452cf0

Kimsiniz, nesiniz?

Burçak: Ben BO21’in B’siyim.

Özlem: Ben de O’su.

BO21 nedir?

Özlem: Hafifleten element. Dünyanın neresinde olursan ol, seni 21 günde hafifletiyor. Adını, Burçak ve Özlem’in baş harflerinden ve seni hafifleteceği günlerin sayısından alıyor. İstediğin kiloya ulaşman için sana özel tasarlanıyor. Çünkü her insanın bedeni kendine özel ve biricik. BO21 diyor ki: “Hafif olmanın tadı hiçbir şeyde yok!”

Neden 21 gün?

Burçak: Zihnin yeni bir durumu kabul etme ve eskiyi unutma süresi 21 gün de ondan. Yeni bir alışkanlığı yerleştirmek için 21 gün boyunca hiç ara vermeden aynı düzende tekrar edersen, o alışkanlık bünyeye yerleşiyor.

Sizin tam olarak yaptığınız ne?

Burçak: Biz, bize baş vurun kilo vermeye niyetle danışanlara, beslenmesinden, uyku düzenine ve sporuna kadar, yaşamları boyunca uygulayabilecekleri bir sistemi sunuyoruz. Onlara özel programlar oluşturuyoruz.

Özlem: Her ayın belirli bir günü başlayan grup programları yapıyoruz. Her grup, 21 gün boyunca, haftalık toplantıda bizimle buluşuyor. Haftalık beslenme listeleri, sporprogramları, mutfakta neleri tercih etmeleri gerektiği ve nasıl pişirecekleri gibi detayların üzerinden geçiyoruz. BO21’in uzman diyetisyeni, tek tek, katılımcıların kişisel özellikleriyle ilgileniyor. Bu programın en önemli özelliği, takip aslında. Her gün tartıdaki kilolarını, yediklerini her öğünün fotoğrafını, yürüyüşlerini, hatta içtikleri suyu bile Burçak ve benimle paylaşıyorlar. Yani 21 gün boyunca her an yanlarındayız diyebiliriz. Hatta enselerinde! Her an sıkı kontroldeler. Alışkanlık edinene kadar…

579f73700f254478c0452cf4

Peki bu işin eğitimini aldınız mı?

Burçak: ID Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı, profesyonel koçluk eğitimini aldık. Dublin ve Londra’da The College of Naturopathic Medicine’da sağlıklı kilo verme ve detoks programlarını tamamladık. Eğitimlerimiz hala devam ediyor. Öğrenmenin bizim için sonu yok.

Hacettepe’de senelerce okuyanlar, üç beş workshopa katılıp, insanları hafifletenlere, zayıflatanlara kızıyorlar, “Bu işin diyetisyenler tarafından yapılması gerekiyor! Biz bunun eğitimin aldık!” diyorlar. Buna vereceğiniz cevap var mı?

Özlem: Var tabii: kesinlikle haklılar! Bu bizim de çok özen gösterdiğimiz bir konu. Bizi iki kişiden ibaret sananlar olabiliyor. Halbuki Burçak ve ben, bir başımıza kimseyi zayıflatmıyoruz. Arkamızda, diyetisyenimiz ve doktorumuzun da olduğu, koca bir ekip var. Menülerin içeriğini beraber hazırlıyoruz. Bizim Burçak’la asıl yaptığımız 21 günde bize gelenlerin kafasını değiştirmek…

579f739b0f254478c0452cfd

Size kızanlar var mı?

Özlem: Kızan demeyelim ama benzer endişelerle yorum yazanlar, detaylı bilgi almak için mail atanlar ve cevap isteyenler oluyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Günün sonunda bu tarz işlerde şeffaf olmak herkes için güven tazeleyen bir şey.
21 günde kaç kilo hafiflemek en sağlıklısı?

Burçak: Bu konuda kişinin özellikleri her şeyden önemli tabii ki. Herkesin metabolizması farklı. Her metabolizmanın belirli süreçlerde, belirli besinlere karşı verdiği tepkiler de farklı. Danışanın kan değerlerini, sağlık durumunu ve fiziksel özelliklerini inceledikten sonra sağlıklı bir fikir vermek mümkün.

579f73ab0f254478c0452cff

HERKESİN DETOKSA İHTİYACI VAR

Detoks nedir?

Özlem: Toksinlerden arınmak demek. Fizyolojik ve psikolojik açıdan toksinlere karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi… Hava kirliliği, ilaç kalıntıları, tükettiğimiz besinlerin katkı maddeleri bedenimizi kirletiyor. Detoks yaparak, vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmayı amaçlarız. Herkesin belirli aralıklarla vücudunu dinlendirmeye ve temizlemeye ihtiyacı var.
5 günlük ideal detoks nasıl olur?

Burçak: Yıllar boyu bedende biriken toksinlerin 5 günde yok olması elbette imkansız! 5 günlük bir detoks sağlıklı yaşama geçiş için bir hazırlık evresi olabilir ancak. Size yeni hayatınızın zeminini hazırlar.

579f73bf0f254478c0452d01

Bizim yaptırdığınız 5 günlük detoksu anlatır mısınız?

Burçak: Tatil deyince, rahatlamak adına kendimizi her şeye teslim etme algısı oluşuyor. “Nasılsa tatildeyiz, önümüze geleni yiyelim! Spor yapmayalım. Geç uyuyup, geç uyanalım!” gibi alışılmış bir düşünce tarzı var. Biz aslında sizinle detoks yapmadık, bu yanlış düşünce kalıbını kırdık. Hem hafif, hem tok, hem de sağlıklı bir tatilin olabileceğini deneyimledik. Sabahları erkenden uyandık. Yürüyüşümüzü yaptık. Hep hafif beslendik ama doyduk. İçimize hep yararlı besinler yolladık. Vücudumuzu ve ruhumuzu yoracak her şeyden uzak durduk. Günü kaybetmeden bir deniz tatilinin tüm nimetlerinden faydalandık...

579f73db0f254478c0452d03

ZAYIFLAMANIN 7 ALTIN KURALI

Hafiflerken en çok neye dikkat etmek gerekiyor?

Özlem: Çok önemli 7 madde var. Duyguların yoğunken, yemek yeme. Şalteri indirip, yaşam savaşını yemeğinden ayır. Uykudan 3 saat önce yemek yemeyi kes. Yemek yemeye başlamadan önce 3 kez derin nefes al. Yemek yerken yavaş ol! Her lokmayı 20 kez çiğne. Ve ağzında yemek varken konuşma. Hareketi hayatına sok, egzersiz yap…

EN SIK YAPTIĞIMIZ YANLIŞLAR

Peki en sık yaptığımız yanlışlar neler…

Burçak: Doymakla, dolmuş olmak arasındaki farkı anlamaya çalışmıyoruz. Her diyete başladığımız gün, diyet bitince neler yiyeceğimizi hayal ediyoruz. O zaman da ne oluyor? Diyet bitiyor ve hadi sil baştan! Bu mantıkla başlanan diyete hiç başlama daha iyi… Sık kilo alıp vermek vücut mekanizmasını alt üst ediyor. Akşam geç saatlerde yiyoruz, ya da tek tip beslenerek kilo verileceğine inanıyoruz. Üzerinde diet, form, light, fit vb. yazan ürünlerin kilo aldırmayacağını düşünerek fazlaca tüketiyoruz. Paketlerin etiketlerini, içeriklerini okumadan satın alıyoruz.

579f73ec0f254478c0452d06

Siz insanların mutfaklarını düzenlemeye çalışıyorsunuz. Belli kötü beslenme alışkanlıklarını yok etmeye uğraşıyorsunuz… En sık rastladığınız hatalar neler?

Burçak: İşlenmiş paketli ürünler, şekerli ve asitli içecekler, hazır soslar ve klasik yasak 3 beyazı tüketiyoruz... Kısacası biz gıda sanayini kalkındırıyoruz! Paketlerin etiketlerini, içeriklerini okumadan satın alıyoruz. Üzerinde diyet yazan ürünlerin kilo aldırmayacağını düşünerek fazlaca tüketiyoruz. Ve hareket etmiyoruz.

İnsan neyi hayatından çıkarırsa, sağlıklı bir şekilde kilo verir?

Özlem: Burçak’ın bahsettiği en sık yaptığımız hataları hayatımızdan çıkarınca, aslında sağlıklı yaşamaya başlamış oluyoruz ve sonucunda da bonus kilo vermek oluyor.

579f73fc0f254478c0452d0a

Bu kilo verme faaliyeti bir manyaklığa dönüşmüyor mu?

Özlem: Kilo vermeyi, tekrar zararlı şeyler yiyebilmek için bir zemin hazırlamak olarak gördüğümüz sürece evet, sana katılıyorum. Bu metabolizmayı mahveden bir manyaklık haline dönüşüyor. Önemli olan durmadan kilo vermeye çalışmak değil, istediğin kiloya indikten sonra sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek. Yani aslında kafayı değiştirdin mi işler rayına oturuyor…

Bize başka faydalı tüyolar verin…

Özlem: “Bir dilim doğumgünü pastası yer misin?” sorusunun tek bir cevabı var: HAYIR TEŞEKKÜRLER! Diyebilmek. Herşey beyni doğru kodlamaktan geçiyor.

Burçak: Aslında en önemli şey, yemekleri doğru pişirebilmekte. Zeytinyağından maksimum faydalanabilmek adına, kavurmadan ziyade yemekler piştikten sonra ilave etmeyi öneriyoruz.

579f74100f254478c0452d0d

İKİ FAYDALI TARİF

Pancar Smoothie
1 şişe kefir (250 ml)
1 adet haşlanmış dilimlenmiş pancar
1 tatlı kaşığı taze çekilmiş keten tohumu
Tüm malzemeler blenderdan geçirilerek tüketilir.

Avokadolu Enginar
2 adet enginar
2 adet arpacık soğan
1 tutam dereotu
1/2 adet limon
1/2 adet avokado
Enginarlar arpacık soğan, limon suyu ve üzerini geçecek kadar su ilave edilerek pişirilir. Piştikten sonra üzerine püre edilmiş avokado ve dereotu eklenir.

579f746f0f254478c0452d36

5 GÜN SEN DE DENE… NE KAYBEDERSİN?

1.GÜN

UYANINCA

1 büyük bardak su – 8-10 damla limon ile

SABAH KAHVALTISI

07:00 - 09:00
Fırın Avokado
1 adet organik yumurta
1/2 adet avokado
Karabiber
Avokadoyu yarıya bölün, çekirdeğini kaşık ile çıkarın. Yarım avokadonun içerisine bir yumurta kırın. Karabiber, isteğe bağlı olarak kekik ve pulbiber ilave ederek 180 derece fırında 15-20 dakika pişirin.

ARA ÖĞÜN

10:30-11:00

1 şişe mineralli su (200 ml)
1 fincan sade türk kahvesi

ÖĞLE YEMEĞİ

12:30 - 13:30
Tavuk Roll
Organik kuşbaşı tavuk göğüs(150 gr)
1 adet domates
1 adet yeşil biber
1 adet arpacık soğan
2 yaprak marul
Kimyon
Kekik
Pulbiber
İnce doğranmış malzemeler baharatlarla birlikte sotelenir, marul içerisine konularak tüketilir.

ARA ÖĞÜN

15:30 - 16:00
15 adet kiraz
10 adet çiğ badem

AKŞAM YEMEĞİ

18:00 - 19:00
Fıstıklı Ispanak
1 demet ıspanak
1 adet arpacık soğan
1 adet kapya (kırmızı) biber
10 adet çam fıstığı
1 tatlı kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı
Yağsız sotelenen soğan ve biber üzerine fıstık ve doğranmış ıspanak eklenir. Piştikten sonra zeytinyağı ilave edilir.

2.GÜN

UYANINCA
1 büyük bardak su – 8-10 damla limon ile

SABAH KAHVALTISI

07:00 - 09:00
Yulaf Kepekli Omlet
1 adet organik yumurta
1 yemek kaşığı yulaf kepeği
5 adet cherry domates
2 adet yeşil biber
Yulaf kepeği ve yumurta çırpıldıktan sonra yağsız tavada kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişirilir.

ARA ÖĞÜN

10:30-11:00
1 şişe mineralli su (200 ml)
1 fincan sade türk kahvesi

ÖĞLE YEMEĞİ

12:30 - 13:30
Yeşil Mercimekli Salata
3 yemek kaşığı haşlanmış yeşil mercimek
1 demet kuzu kulağı
1 adet kırmızı kapya biber
1 yemek kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı
1/2 adet limon

ARA ÖĞÜN

15:30-16:00
1 adet şeftali
10 adet çiğ badem

AKŞAM YEMEĞİ

18:00 - 19:00
Kağıtta Mezgit
Mezgit fileto (200 gr)
2 adet cherry domates
1 dilim limon
1 dal taze rezene
Karabiber
Üzerine cherry domates, limon dilimi ve taze rezene yerleştirilmiş mezgit fileto fırın kağıdı içerisinde 180 derecede pişirilir.

3.GÜN

UYANINCA

1 büyük bardak su – 8-10 damla limon ile

SABAH KAHVALTISI

07:00 - 09:00
Meyve Salatası
1 adet şeftali
5 adet çilek
10 adet çiğ badem
Toz tarçın

ARA ÖĞÜN

10:30-11:00
1 şişe mineralli su (200 ml)
1 fincan sade türk kahvesi

ÖĞLE YEMEĞİ

12:30 - 13:30
Limonlu Hindi
Organik hindi göğüs (150 gr)
2 dilim limon
Biberiye
1 diş sarımsak
Tüm malzemeler birlikte fırında veya yağsız tavada kapağı kapalı olarak pişirilir.

ARA ÖĞÜN

15:30-16:00
1 adet amasya elması
10 adet çiğ kaju

AKŞAM YEMEĞİ

18:00 - 19:00
Avokadolu Enginar
2 adet enginar
2 adet arpacık soğan
1 tutam dereotu
1/2 adet limon
1/2 adet avokado
Enginarlar arpacık soğan, limon suyu ve üzerini geçecek kadar su ilave edilerek pişirilir. Piştikten sonra üzerine püre edilmiş avokado ve dereotu eklenir.

4.GÜN

UYANINCA

1 büyük bardak su – 8-10 damla limon ile

SABAH KAHVALTISI

07:00 - 09:00
Bıldırcın Yumurtalı Mantar, Söğüş Domates İle
3 adet bıldırcın yumurtası
3 büyük adet kültür mantarı
1 adet domates
Kekik
Karabiber
Sapları çıkarılan mantarların içerisine bıldırcın yumurtaları kırılıp fırına verilir, üzerine kekik ve karabiber serpilerek söğüş domates ile tüketilir.

ARA ÖĞÜN

10:30-11:00
1 şişe mineralli su (200 ml)
1 fincan sade Türk kahvesi

ÖĞLE YEMEĞİ

12:30 - 13:30
Mozzarella Peynirli Kinoa Salatası
3 yemek kaşığı haşlanmış kinoa
Taze mozzarella peyniri – 100 gr
1/2 demet semizotu
1 yemek kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı
1/2 adet limon

ARA ÖĞÜN

15:30-16:00
2 adet taze kayısı
2 adet ceviz

AKŞAM YEMEĞİ

18:00 - 19:00
Izgara Kuşkonmaz
15 adet kuşkonmaz
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Karabiber
*Kuşkonmazlar 5 dakika haşlanır, tost makinesinde ızgara edilip tüketilir.
*Piştikten sonra üzerine zeytinyağı ilave edilir.

5.GÜN

UYANINCA

1 büyük bardak su – 8-10 damla limon ile

SABAH KAHVALTISI

07:00 - 09:00
Pancar Smoothie
1 şişe kefir (250 ml)
1 adet haşlanmış dilimlenmiş pancar
1 tatlı kaşığı taze çekilmiş keten tohumu
Tüm malzemeler blenderdan geçirilerek tüketilir.

ARA ÖĞÜN

10:30-11:00
1 şişe mineralli su (200 ml)
1 fincan sade Türk kahvesi

ÖĞLE YEMEĞİ

12:30 - 13:30
Buharda Somon
Somon balığı – 125 gr
1 kase koyu yeşillik
1/2 adet limon

ARA ÖĞÜN

15:30-16:00
2 adet çörekotlu salatalık

AKŞAM YEMEĞİ

18:00 - 19:00
Patlıcan Pizza
2 adet büyük boy patlıcan
1 adet domates rendesi
2 yemek kaşığı lor peyniri
6 adet cherry domates
1 tutam taze fesleğen
Patlıcanlar uzunlamasına dilimlenir. Üzerine sırasıyla rendelenmiş domates, peynir ve cherry domates yerleştirilir. Yağlı kağıt üzerinde 180 derece fırında pişirilir. Pişirildikten sonra üzerine taze fesleğen ilave edilir.

Söyleşi: Ayşe Arman

,

Yorum Yaz