Menü İcon

Birce Akalay: ''İnsan birlikte anılmak bile istemez bazen''

Birce Akalay: ''İnsan birlikte anılmak bile istemez bazen''

Bugün ülkeye dair neler canınızı sıkıyor?

- Sevgisiziz, anlayışsızız, birbirimizi sevmiyoruz, birbirimize yoldaş olmuyoruz. Tarih boyunca herkes bu topraklarda tüm farklılıklarına rağmen bereket ve huzur içinde yaşamış. Şu an bu bereketi elimizin tersiyle itiyoruz. Birbirimize, fikirlerimize, duygularımıza, yaşama biçimimize hiç saygı göstermiyoruz. Bu yüzden ilerleyemiyoruz. Bu da beni üzüyor.

Neden böyle olduk?

- Çağın sıkıntısı herhalde. Hiçbir zaman sağcı, solcu diye kategorize etmedim kimseyi. Yalnız sanırım artık uçlar sivrildi. Sol merkez hâlâ naifliğini koruyor ama mesela Trump gerçeği var artık. Aşırı sağ liderlerinin yükselişe geçtiği, genel olarak tehlikeli bir dönemdeyiz. Maalesef böyle dönemler sonrasında da hep savaşlar olmuş. Korkuyorum ama umutluyum.

İnsanlara hızlı ve fazla güveniyorum

Çabuk hevesleniyor ve şelale gibi akıyorum. Üzerine uzunca düşünmek gereken konularda hissi davranıp kendime zarar verebiliyorum. İnsanlara hızlı ve fazla güveniyorum çünkü. Bu en büyük defom.

Sakatlanmasa balerin olacaktı

Birce Akalay, dört kuşak İstanbullu bir ailenin tek çocuğu. Annesi gayrimenkul değerleme uzmanı. Babası Türkiye’ye ilk klimayı getirenlerden biri. Birce Akalay, dört yaşında baleye başladı, 16 yaşında sakatlanana kadar da bale yaptı. Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde tiyatro okudu. İstanbul Üniversitesi’nde tiyatro eleştirmenliği ve dramaturji eğitimine başladı, iki sene sonra dondurdu. Verdiği arada 2004 Türkiye Güzellik Yarışması’na katıldı ve üçüncü oldu. Sonra Haliç Üniversitesi Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Yüksek lisansını da iş temposu yüzünden dondurmuş vaziyette. Ekran yolculuğuna 10 yıl önce ‘Kader’ dizisiyle başladı. Ardından ‘Yer Gök Aşk’, ‘Küçük Ağa’ gibi projeler geldi. En son ‘Deliormanlı’ filminde oynadı.

,

Yorum Yaz