Menü İcon

Beşiktaş'ın yeni transferi Adriano başarılarını Brezilya'da bıraktı

Barcelona ile Şampiyonlar Ligi dahil birçok kupa kazanan Adriano, futbolda dünün olmadığını ve o günlerin geçmişte kaldığını vurguladı. Adriano “Barcelona’da kazandığım kupalar orada kaldı. Beşiktaş’ta kim en iyiyse o oynayacaktır” diyor.

Röportaj Gazetesi

Beşiktaş'ın yeni transferi Adriano başarılarını Brezilya'da bıraktı

Beşiktaş’ın Barcelona’dan transfer ettiği Adriano Hürriyet’e açıklamalarda bulundu. İşte o röportajın tamamı:

Birçok pozisyonda oynayabiliyorsun. Sol bek, sağ bek, stoper ve önde kanatlarda. Şenol Güneş ile alacağın rol konusunda özel bir görüşmen oldu mu?

Hocayla konuştuk. Açık bir diyaloğumuz var. Bu güzel de bir şey. Çünkü bazen oyuncunun aklına bir şey takılır ve gidip hocasına sormak ister. Biz bunu yapabiliyoruz. Evet ben bütün pozisyonlarda oynadım diyebilirim. Sol bek olarak geldim ama Sağ bek, sağ açık, sol açık, orta saha ve forvet… Önemli olan hocanın ihtiyacı olan anda o pozisyonda oynayıp hocaya istediği ve beklediği güveni vermek. Ben de bu görev verildiğinde buna hazır olmalıyım.

Caner ile rekabet edecek gibi görünüyorsun. Belki hoca ikisinizi birden kullanacak, ama yedek kalırsa bunu sorun eder misin?

Hayır, bunu asla problem yapmam. Kimin oynayacağını elbette hoca belirler. Benim işim yüzde yüz hazır olup o maçta görev almaktır. Sadece sol bekte değil bütün pozisyonlarda bir çok sayıda kaletilei oyuncumuz var. Ve gerçekten kimin oynayacağı bugün bile belli değil. Herkes iyi olursa ki hedef odur, bu sefer hocanın işi zor olur. Seçimde başı ağrırır. Benim düşüncem bu sene işi en zor olacak kişi Şenol Güneş olacak. Biz iyi olunca o da zorlanacak. Biz hepimiz iyi olursak bu da takımı hep beraber yukarıya taşıyacaktır.

“Ben Barcelona’dan geldim. Şampiyonlar Ligi kupaları kazandım. Yedek kalmam” der misin, şayet ilk 11’e alınmazsan?

Hayır, asla böyle bir şey demem. Çünkü futbol çok dinamik bir oyun. Futbolda dün asla yoktur, bugün vardır. Benim, Barcelona’da kazandığımız kupalar orada kaldı. Sevilla’da kazandığım kupalar da Sevilla’da kaldı….Tabii ki o başarılarım hatırlanacak ama orada hatırlanacak burada değil. Şu anda burada tek bir gerçek var. Bugün kim en iyiyse o oynayacak. Brezilya da 5 kez Dünya Kupası kazandı. Eskiden sahaya çıktığında Brezilya rakibine kaç atar diye düşünülüyordu. Ama bugün gerçek başka. Artık futbol oynaması lazım. Yani o zamanlar geçti bitti. Dediğim gibi futbolda bugün var dün yok. Elbette yaptıklarınız unutulmuyor ama mücadale çok yüksek. Caner mükemmel bir oyuncu, Tosic de pozisyonunda iyi bir oyuncu. Diğer tüm oyunculara da büyük saygı duyuyorum. Kim en iyiyse o oynayacak.

Beşiktaş’ta daha öne çıkacak olman gelmeni cezbetti mi?

Tabii ki… Büyük oyuncularla oynadım. Tecrübelerimi buradaki arkadaşlarıma aktarmak isterim. Ama burada da büyük oyuncular var.Kesinlikle onlardan da yeni şeyler öğreneceğim. Bu tartışılmaz bir şey çünkü futbolun böyle devamlı gelişen bir tarafı var. Aynı zamanda Türk insanı futbolla yatıp kalkan bir topluluk. Böyle bir ortamda bulunmak da ayrıca keyif verici. Bunlar da beni cezbetti.

Eski takım arkdaşın Arda’yı Milli Takımı’nda görmeyince şaşırdın mı?

Evet, Türkiye’nin maçını izlerken Arda’nın olmaması beni şaşırttı. Hocasıyla neler yaşadı bilemiyorum, ama Arda adının bugün Barcelona’da iyi olduğunu biliyorum. Geçen sezon zor dönemler yaşadı, çünkü 6 ay futbol oynayamadı ve bu geçen seneyi ona komple kaybettirdi bence. Atletico’daki Arda’yı göremedik. Ancak bu sezon yaptığı başlangıçla neden Barcelona’da olduğunu gösterdi. Barcelona’nın en önemli oyuncularından biri olmayı sürdüreceğine inanıyorum.

Beşiktaş’ı bazen oynadığı futboldan ötürü Barcelona’ya benzetiyoruz. Biz hayal mi görüyoruz?

Barcelona, bütün dünyada örnek. Tabii ki Barcelona gibi olmak çok zor. Her takımın kendi gerçekleri var. Bizim de kendi gerçeğimiz var. Barcelona yakıştırması yapıldıktan sonra takım üzerinde bir baskı oluşturuyor ki bu da gözüküyor. Barcelona olmak gerçekten kolay değil. Çünkü toplu ve topsuz oyunda her oyuncudan maksimum dikkat bekleniyor. Beşiktaş’ın kendi gerçeği var ve Beşiktaş da kendi oyununu onuyor. Gün geçtikçe daha iyi taşımaya çalışıyoruz. Güzel oyun seyirciyi çeker, ama bir taraftan da futbolun bir sonuç oyunu olduğunu unutmamalısınız. Sonuç alamazsanız, güzel oyunla bir yere varamazsınız.

Messi’nin gölgesinden kurtulmak güzel mi? Barcelona’da kim ne yaparsa yapsın Messi’nin gölgesinde kalıyordu…

Ben olaya ‘gölge’ diye bakmıyorum. Messi, Barcelona ile özdeşleşmiş bir isim. İkisi ayrı düşünülemiyor. Kadrosunda her oyuncunun kendine göre bir ağırlığı var. Messi’nin de ağırlığı ortada. Kimse bunu inkâr edemez. Dünyanın en büyük oyuncusuyla oynadığım ve ona yardım ettiğim için kendimi çok ayrıcalıklı görüyorum.

“BEŞİKTAŞ PROJESİ İÇİNDEKİ ROLÜMÜ BİLİYORUM”

“Aslında Barcelona’dan geçen sene ayrılmayı planlamıştım. Şimdi doğru zamanda doğru yerdeyim. Beşiktaş’ı yapısından dolayı tercih ettim. Hedefleri olan büyük bir kulüp. Geçen seneden başlayan bir projeleri var ve ben de bunun bir parçası olmak istedim. Evet çok büyük kulüplerde oynadım ve büyük başarılar elde ettim. Bunun devamını getirmek istiyorum. Rolümü de çok iyi biliyorum. ”

Söyleşi: Fourfourtwo

,

Yorum Yaz