Menü İcon

Beşiktaş’ın gündemi Kenneth Omeruo ile atıyor

Önce 500 Nijeryalı çocuk arasından milli takıma seçildi, ardından Chelsea scout’larının radarına takıldı. Beşiktaş’ın transfer gündemindeki Kenneth Omeruo, kendinden bir hayli emin…

Röportaj Gazetesi

Beşiktaş’ın gündemi Kenneth Omeruo ile atıyor

Nijerya’da 170 milyonu bulan nüfus 120 farklı milletten oluşuyor. Doğduğun topraklarda da terör saldırıları oluyor. Türkiye’deki durumdan tedirgin oluyor musun?

Daha çok Nijerya’daki sevdiklerim için endişeleniyorum, onlar da benim için endişeleniyor. Haberlerde kötü bir şey varsa hemen birbirimizi arıyoruz. Herkes iyi olduğunda rahatlıyorum ama bu tarz şeyler tabii ki can sıkıcı.

Nijerya’dan Belçika’ya, Standard Liege altyapısına gitme hikâyeni anlatır mısın?

U-17 Dünya Kupası, 2009’da Nijerya’da yapılmıştı ve ben de beğenilen futbolculardan biri olduğum için denemelere gittim. Davet eden kulüp Anderlecht’ti ama Standard Liege benim için daha fazla ısrarcı olunca onlarla anlaşma imzaladım.

Nijerya’dan ayrılırken hayatının kurtulduğunu mu düşündün?

Bir rüyanın gerçeğe dönüşmesi gibiydi ama gittiğim gibi rüyadan uyandım. Hiç bilmediğim şeyler görüyordum. Dilini bilmediğim bir ev arkadaşım vardı, soğuk havanın ne demek olduğunu bilmediğim için incecik kıyafetlerim beni hasta etmişti ama geri dönmemek için hepsine katlandım.

Başarılı olamasan döndüğünde nasıl bir hayat yaşayacaktın?

Yedi kardeşim, annem ve babamla birlikte küçük bir odada yaşamak zorundaydık. Babam zor işlerde çalışmak zorundaydı ama yine de hepimize birden yetişmesi, hepimizi okula göndermesi mümkün olmuyordu. Mutsuz değildik ama ciddi sıkıntılarımız vardı.

Futbolcu olabileceğine ne zaman inandın?

Sokakta ya da okulda futbol oynadığımda insanlar beni izleyip eğleniyordu. Benden daha yetenekli olanlar da vardı ama hiçbiri Nijerya’dan çıkmayı başaramadı. Benim farklı olmamı sağlayan hayallerimdi. Arada bir hevesimi kıran insanlar olaylar oldu ama yine de işin peşini bırakmadım. Tabii biraz da şanslıydım. 500’den fazla çocuğun girdiği bir milli takım seçmesinde ilk 21’e girebilmek için her şeye ihtiyacınız oluyor.

omeruo.-e1446461378351_1

Chelsea’ye imza attıktan sonra, kiralık gönderilmeden önce kulüpte ne kadar vakit geçirdin?

Chelsea beni U-20 Dünya Kupası’nda izleyip beğenmişti. Tabii ki kabul ettim ama kontratı imzaladıktan sonra İngiltere’de çalışma iznim çıkmadı. Bu yüzden kulübü hiç göremeden Hollanda’ya kiralandım ve ADO Den Haag kulübünde oynamaya başladım. Chelsea’de geçirdiğim süre yaklaşık üç ay. Middlesbrough’ya kiralanmadan önce bir sakatlık geçirmiştim ve bunu atlatana kadar kulüp bana kanat gerdi.

Chelsea’ye kadar gelebilmeyi büyük bir başarı, sürekli kiralık gönderilmeyi hayal kırıklığı olarak mı görüyorsun?

Hayal kırıklığı diyemem. 2018 yılına kadar kontratım devam ediyor ve ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

Sosyal medya hesaplarında sürekli paylaştığın bir elektronik yürüme aleti var. Bir kat merdiven inmemek için asansör bekleyen futbolcular gördüm ama senin yaptığın bir ilk olmalı. Onu gerçekten kullanıyor musun?

Hem kolaylık oluyor, hem de eğleniyorum.

Mutfaktan su almak için onu mu kullanıyorsun?

Evet! Tavsiye ederim. Sadece dikkat etmezseniz tehlikeli olabiliyor. Bir kere ben de düştüm!

Chelsea’ye transfer olduğun ilk günlerde FourFourTwo’ya verdiğin röportajda hedefinin dünyanın en iyi savunma oyuncularından biri olmak olduğunu söylemiştin. Bunun için ne kadar zamana ihtiyacın var?

Olabildiğince çok. En iyisi değil, en iyilerinden biri demiş olmalıyım (gülüyor)! Keşke öyle deseymişim.

Şu an ilk üçte kim var?

Sergio Ramos, John Terry ve Vincent Kompany.

omeruo-rAza_1

ADO Den Haag kulübünde ve Middlesbrough’da oynadığın dönemde hep bir geri dönüş hırsında mıydın?

Kiralık gönderildiğimde Chelsea odak noktam olmaktan çıkıyordu. Kendim için ve oynadığım takımlar için en iyisini yapmaya çalıştım.

İstanbul’u Google’da ilk olarak ne zaman arattın?

Google’a bakmama gerek yoktu, Emenike’yi aramam yetiyordu! Kasımpaşa’dan önce Başakşehir’den teklif almıştım. Futbolcu olmayan Nijeryalı arkadaşlarım da İstanbul’dan çok iyi bahsediyordu. Ben de o sırada Championship’te oynamak istemediğimi anlamıştım ve Kasımpaşa’nın teklifine hayır diyemedim. Bana kulübü anlatan bir sunum hazırlamışlardı ve şartlarının hiç beklemediğim kadar iyi olduğunu gördüm. Kalu Uche de anlata anlata bitiremiyordu zaten.

Süper Lig’de beklediğinden farklı olarak nelerle karşılaştın?

Gelmeden önce maçları biraz izlemeye çalışsam da bu kadar rekabet olduğunun farkına varamamıştım. Herkes, her takım her şeyi yapabiliyor.

Dünya Kupası deneyimi hayatında neleri değiştirdi?

Oraya gidebilmiş olmak bile özgüvenimi geliştirdi. Lionel Messi’ye karşı, Karim Benzema’ya karşı oynamak benzersiz bir tecrübeydi. Kendime hep güvendim.

Karşında o isimleri gördüğünde soğukkanlı kalabildiğine emin misin?

Evet. Hata yaptığımda kendime kızmam haricinde sorun yok. Arada bir rakip futbolculara da sinirlenebiliyorum. Mesela Fenerbahçe maçında Fernandao’yla girdiğim mücadelede de öyle olmuştu.

Söyleşi: Hilal Gülyurt

,

Yorum Yaz