Menü İcon

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: ''Sonuç hayırlı olsun''

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: ''Sonuç hayırlı olsun''

Mühürsüz oylar tartışması tüm hızıyla devam ediyor. Referandumda mühürsüz zarf mı kullanıldı? Bu hatayı YSK mı yaptı yoksa sandık başkanları mı yaptı?

“İTTİFAK OLMADAN USULSÜZLÜK YAPILMASI İMKANSIZ”

- Bizim sistemimiz de seçim ile ilgili bütün iş ve işlemlerini partiler yapar,YSK yapmaz. YSK seçimlerin organizasyonu yapar, işleri parti temsilcileri yapar. İtiraz ve şikayetler olduğu zamanda YSK bu itiraz ve şikayetleri kesin karara bağlar. Sandık başında halkoylamasında en çok oyu alan beş partinin temsilcisivar,AK Parti, CHP, HDP, MHP, Saadet Partisi temsilcisi var. Seçmen sandık başına geldiği zaman işte orada isim listesi var isminin karşısına imza atıyor. Bunu parti temsilcileri beraber yaptırıyor zarf veriliyor beraber veriyorlar pusula veriliyor beraber veriliyor. Sonra sayım döküm yapılıyor, beraber yapıyorlar sonra çıkan sonuçları tutanağa bağlıyorlar, ıslak imzalarıyla da bunun doğruluğunu tescil ediyorlar. Bundan sonra bu tutanağın bir örneği oradaki temsilcilerin her birerine veriliyor bir örneği orada kapıya asılıyor. Ondan sonra o tutanakta alınıyor yine beraber ilçe seçim kurumuna götürülüyor.İlçe seçim kurumunda birleştirme tutanakları yapılıyor o tutanakları bütün parti temsilcileri gene beraber yapıyorlar. Tutanaklarda itiraz var mı yok mu ve sandıkta temsilci olan hepsi bütün olan biten bütün işlemleri itiraz etme hakkı var. Dolayısıyla bizim seçim usulümüzde oylama sırasında bütün parti temsilcilerinin  ittifakı olmadan, hep beraber karar vermeden anlaşmadan bir usulsüzlük bir kanunsuzluk yapılması fiilen de imkansız hukukende imkansız.

Mühür konusu bizim seçim kanunumuzda var. 2010'dan sonra değişiklik yapılarak sandık kurulu ve ilçe seçim kurulu mührü olacağı düzenleniyor. Çift mührü kimin vuracağı konusunda tartışmalar çıkıyor, bu tartışmalara son vermek için ilçe seçim kurulu mührü ile sandık kurulu mührü olacağı düzenleniyor.  Şimdi ana muhalefet  "Burada verilen YSK kararları geçmiş kanuna göre verilmiş kararlar. Kanun değişti, eskiden bu mühürsüz oylar iptal edilir diye bir kural yoktu,ilk defa böyle bir kural geldi o yüzden eski kararlar bu yeni dönemde geçerli olmaz" diyor. Bu da büyük bir yalan.
 YSK burada diyor ki "vatandaşın üstün ve koruması gereken hakkı seçme hakkıdır." Seçme hakkını seçilme hakkını en temel hak olarak anayasamız kabul ediyor ve Anayasa Mahkemesi de verdiği kararlar da seçme ve seçilme hakkını en önemli hak kabul ediyor. Bu konuda onlarca karar var. Şimdi siz seçmensiniz. Geliyorsunuz oyunuzu kullanıyorsunuz. Seçmen, zarfı,oyu ve mührü alarak sandığa gidip tercihini belirtmiş, sandık kurulunun vurması gereken mührün vurulmaması nedeniyle seçmenin iradesinin geçersiz sayamazsınız. Sandık kurulunun kusuru nedeni ile geçersiz hale getirilmesi seçmenin seçme hakkımın yok edilmesidir.

Siz şekil şartındaki bir eksiklikle benim seçme hakkımı yok edemezsiniz. YSK daha önceki dönemlerde bu tür kararlar verdi. Hatta CHP müracaat etmiş geçmişte mühürsüz oylar geçerli olsun diye. CHP'nin bu müracaatı üzerine geçerliliğine karar vermiş. HDP yapmış 2015'te itiraz ediyor. Hem CHP'nin hem HDP'nin itirazları var. İkisinde de mühürsüz oylar geçerli olsun demiş.İl seçim kurulu geçerli olduğuna karar vermiş. Bugün siz geçersiz olsun dediğinizde dün sizin istediğiniz kararı veren YSK  dünkü kararını tekrar eden bir karar veriyor. Siz diyorsunuz ki hukuksuz diyorsunuz şaibe diyorsunuz. Bu ahlaksızlıktır.

,

Yorum Yaz