Menü İcon

Başaran Ulusoy röportajında Türkiye - Rusya geriliminin turizm sektörünü nasıl etkileyeceğini açıkladı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy 24 Kasım sonrası Türkiye - Rusya gerilimin en çok etkileyeceği düşünülen turizm sektöründe kayıpların nasıl giderileceğini açıkladı. Başaran Ulusoy 'Allah'tan kışa geldi. 4 ay yara saracağız.

Röportaj Gazetesi

Başaran Ulusoy röportajında Türkiye - Rusya geriliminin turizm sektörünü nasıl etkileyeceğini açıkladı

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, 'Rusya ile ilişkiler düzelmezse 2016 yılında turist sayısı 2.5 milyon azalır. Bu kaybı Ortadoğu ve İran’la telafi ederiz. Ama önemli olan krizi sükunetle, diplomasiyle çözmektir' dedi. İşte Başaran Ulusoy'un açıklamaları...

Daha yaz dönemi gelmeden kucağınızda yeni ve zor bir sorun buldunuz? Bu soruna karşı planınız var mı? Uçak krizinden en çok turizm mi etkilenecek?

Başaran Ulusoy: 30 senedir alışığız krizlere. Krizleri çözmek için yaratılmışız. İstiklal Marşımız 'KORKMA' diye başlıyor bizde krizlerden korkmuyoruz. Bu uçak krizi ansızın yakalandığımız bir hadisedir. Biz zaten önümüzdeki yıllara göre hazırlanırız. Şimdiden 2016 ve 2017 yaz sezonuna hazırlanıyoruz. Sadece biz kaybetmiyoruz Ruslar da kaybediyor. Rusların en rahat tatil yapabileceği ülke Türkiye. Bizi vurduğu kadar onları da vuracak. Ruslar kendilerini büyük bir nimetten yoksun bıraktılar. Rusya'dan 2 saatte Türkiye'ye geliniyor. Sıcak, rahat oteller ve kısa mesafe bu rahat hangi ülkede var? Ruslar Türkiye'ye sadece tatil yapmak için gelmiyor alışverişe bile geliyor. Mesafe kısa bu büyük bir avantaj. Bir angajman kuralı ihlal edildi. Bu sorunu diplomasi halletmeli. 30 yılda biz neler görmedik ki... Sayın Cumhurbaşkanımız turizmcinin kaybını en aza indirmek için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

Anladığım kadarıyla 2016 yılına siz kayıp sezon olarak bakıyorsunuz?

Başaran Ulusoy: Öyle bir şey söz konusu değil. Yok öyle bir durum. Biz sadece Ruslar ile iş yapmıyoruz. Biz 72 millet ile ve bir o kadar ülke ile iş yapıyoruz. Türkiye'ye en uzak ülkelerden biri olan Arjantin ile de iş yapıyoruz. Dünyadaki bütün ülkeleri ve turizim şirketlerini tek tek dolaşacağız. Hindistan, Çin, Tayvan, Arjantin, Brezilya, Avrupa ülkeleri doğuda batıda, güneyde kuzeyde ne kadar ülke varsa gezip iş ayarlayacağız. Dünya'da tek Rusya yok. Örneğin Çin pazarı gerçekten iyi, verimli bir pazar. Çin'e yönelik ciddi çalışmalarımız olacak. Ortadoğu'da ciddi çalışmalar yapıyoruz. Biz bu gibi kriz durumlarını çok yaşadık. Bizi Rus krizi daha da güçlendirecektir. 1990'larda terör olayları vardı, 2000'li yıllarda ise ekonomik kriz vardı. Biz alışığız krizlere. Yanlız şunu iyi bilmek gerek 'Türkiye artık bekleyen bir ülke' değildir. 2000 yılında 568 bin vatandaşımız seyyahat etmiş. 2011 yılına geldiğimizde ise 8 milyon vatandaşımız yurtdışına tatile gitmiş. Aradaki muazzam rakamı görebiliyor musunuz? Biz artık 'talep edilen ve talep de eden bir ülkeyiz'.

Putin 'Türkiye'ye gitmeyin' deyince Ruslar gelmiyor mu? Uçak seferleri iptal mi ediliyor? Bu ambargo nasıl işliyor?

Başaran Ulusoy: 10 gün önce yeni bakanımız göreve gelince ben kendilerine bilgi verdim. Kendisine burada yapılacak olanları anlattım. Bu toplantıya Antalya'dan da arkadaşlar katıldı. Putin çıktı 'gitmeyin' dedi diye insanlar gitmeyecek mi? Kendi keselerine ne uygun gelirse onu yaparlar. Hem demokraside 'gitmeyin' deyince gidilmeyecek mi? Putin turizm şirketlerine emir veriyor. Tur operatörlerine emir veriyor. Bizim onları desteklememiz gerekiyor. Tur operatörlerinin desteklenmesi uygulaması yalnız Rusya'ya değil tüm Güney ve Batı Avrupa'ya da uygulanmalı. Türkiye'ye turist getiren operatörlere uçak başına verilen 6 bin dolar yardımın 8 bin dolara çıkartılması lazım. Sektörde işçi çıkarmak istemiyoruz. Bu nedenle SGK primlerinde devlet desteği lazım. Devlet bize 1 yıl müsade etsin. Karayolu ile turist getiren firmalardan akaryakıt vergisi almasınlar. Bunlar devlete büyük bir yük getirmez ama bizi kurtarır.

Siz bakanla bir görüşme yaptığınızı söylediniz. Hükümet turizmde kaybı telafi etmek için harekete geçecek mi? Hükümetin önlemleri neler olacak?

Başaran Ulusoy: Sayın Başbakanımız benimde katıldığım toplantıda 'sizi yarı yolda bırakmayacağız' dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rusya’da yaşanan ve tüm bölgeyi etkisi altına alan ekonomik krizin turizme verdiği kayıpların azaltılması için çalışmalarına devam ediyor. Bakanlık, uçuş ve rezervasyon iptallerinin önüne geçilebilmesi için, tarifesiz (charter) turistik uçak ile turist getiren seyahat acentalarına destek verecek. Bakanlıktan acentalara yapılan duyuruda, “Rusya’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle uçuş ve rezervasyon iptallerinin önüne geçilebilmesi ve turizm sektörü üzerindeki olumsuz etkilerin azaltılması için, tarifesiz (charter) turistik uçak seferleriyle turist getiren Bakanlığımızdan (A) grubu seyahat acentası işletme belgeli seyahat acentalarına yönelik destek sağlanması kararı alınmıştır” denildi. Bu uygulamayı yaygınlaştırırsa turizme çok büyük faydası olacaktır.

Asıl turist bize tarifesiz (charter) turistik uçak ile mi geliyor?

Başaran Ulusoy: Tarifeli seferler ile gelenlerin yüzde 80'i işadamlarıdır ve iş için gelir. Türkiye kongre turizmine çok önem vermeli ve bunun önünü açmalı İstanbul ve Efes'te yapılan kongreler çok başarılı. Bunları yaygınlaştırmak gerekir. Kongre turizmi, sağlık turizmi ve fuar turizmi çok önemli ve biz bu konuda gerçekten başarılıyız. Antakya bu konuda çok başarılı. Antep Belediye Başkanı ile çok uyumlu çalışıyoruz ve Antep'i kongre üstü yapmaya çalışıyoruz. Türkiye yanlız kuma ve güneşe gelen turisti ağırlamıyor. Bu dallarda da çok iddialıyız. İstanbul'da alışveriş turizmi çok ciddi boyutlara ulaştı.

Şimdi derler ki 'kul bunalmayınca hızır yetişmez' bu Rusların ambargosu da bir ölçüde iyi oldu diye bilir miyiz? Turizm seçeneklerimiz çeşitleniyor mu?

Başaran Ulusoy: Bakın kongre ve alışveriş turizminde İstanbul çok başarılı. Antalya, İzmir, Antep bir çok ilde kongre turizmi gelişiyor. Kongre turizmi Türk ekonomisinde bir 10 yıl içinde büyük bir paya sahip olacak ama şu an zamanımız yok. Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüştüğümde bunu kendilerine arz ettim. Sayın Başbakanımız ile de bu konuyu görüştük. İstanbul'un yükselen kruvaziyer turizmi için Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan Yenikapı'ya bir ‘Kura Liman’ istiyoruz. Bu acil bir ihtiyaç. İstanbul'un 3 tarafı deniz, gemilerin yanaşacağı liman yok. Bize İstanbul'da kruvaziyer gemilerin yanaşacağı bir liman lazım. Yenikapı şu anda miting meydanı. Galataport restorasyona girmiştir. 4-5 sene sonra faydalanma imkanımız olamayacaktır. İstanbul'da gemilerin yanaşacağı yer yoktur. Haydarpaşa mümkün değildir. Dolayısıyla en ideal yer Yenikapı miting meydanıdır. Senede 3 miting yapacakları zaman biz gemileri açıkta tutarız hiç merak etmesinler. Bize orası lazım. Bu konuda çok iddialıyım. Yenikapı Limanı’nın acele ‘Kura Limanı’ olarak değiştirilmesi lazım.

Şu an en rahat hangi ülkeden turist alabiliriz? Komşulardan mı başlamak gerek?

Başaran Ulusoy: Bakın İstanbul – Kars arası tam 2 saat. Turistik bir yer ile İran arası ve ya Yunanistan arası da 2 saat. Şu an en büyük potansiyel İran’da var. İran’a uçak seferlerimiz daha çok olsa inanın bana İran vatandaşlarının en rahat edeceği ülke Türkiye. Zannımca İran pazarına yüklenmemiz lazım. Bizim uçağımız var İran’ın uçağı yok. Hükümetler arasında uçak seferleri için görüşmeler yapılmalı.

Yabancı turistlerin sayısı azalırsa buradan yerli turistler karlı çıkar mı? İthalat ihracat olmazsa iç pazar da meyve sebze fiyatlarının ucuzlayacağı düşünülüyor. Aynı şey turizm içinde geçerli mi? Türkler Türkiye’de daha hesaplı, keselerine uygun tatil yapabilecekler mi?

Başaran Ulusoy: BDDK kredi karlarına uzun vade yapılabilmesi için bize müsaade etti. Şimdi tatil rezervasyonu yaptır yüzde 40 ve ya 47 indirim al. Bu uygulama ile son bir ayda erken rezervasyonda yüzde 50 bir artış gerçekleştirdik. Erken rezervasyon kampanyamız yeni başladı. Ruslara nasıl erken rezervasyonda fırsat sunuyorsak aynı fırsatı yerli turistte de sunuyoruz. Ama bizim kötü bir huyumuz var erken rezervasyon yaptırmıyoruz. Tatili tatile çıkacağımız gün ayarlıyoruz. Bu nedenle yerli turist daha fazla para ödüyoruz diye yakınıyor. Yerli turistte erken rezervasyon yaptırsın onlarda yüzde 47’ye varan indirimlerden yararlansın. Türkler daha fazla geziyor, Türkler daha fazla alışveriş yapıyor, Türkler daha fazla para harcıyor. Şunu samimiyetle söylüyorum biz yabancıya ne yapıyorsak yerliye de onu yapıyoruz ama yerli turist erken rezervasyon yaptırmıyor

Söyleşi: Hava Asal

Başaran Ulusoy röportajında Türkiye - Rusya geriliminin turizm sektörünü nasıl etkileyeceğini açıkladı, Başaran Ulusoy röportajında Türkiye - Rusya geriliminin turizm sektörünü nasıl etkileyeceğini açıkladı

Yorum Yaz