Menü İcon

Ayshe: ''Seksi olmak başa bela''

Belçika güzeli seçilen seksi ve naif görünüme sahip Ayshe, ''Ben Bile Şok'' single ile sevenlerinin karşısına geçti. Türkçe'deki aksanlı konuşması adeta Hadise ve Atiye'nin tahtını derinden sarsacak gibi duruyor.

Röportaj Gazetesi

Ayshe: ''Seksi olmak başa bela''

O, sanki Hadise ve Atiye’nin format atılmış, yeni bir versiyonu. Türkçeyi aksanlı konuşuyor, seksi bakıyor ve çok güzel dans ediyor. Ayshe’ye bakınca “Pop müzikte aranan kan bulundu mu acaba” diye düşünüyor insan. Yakında ilk sinema filmiyle de takipçilerinin karşısına çıkacak olan Ayshe’yle yeni single’ı ‘Ben Bile Şok’ için buluştuk...

Adınız ‘Ayşe’ değil de, ‘Ayshe’ olarak geçiyor. Bu sahne adı, Avrupai görünme çabası mı?

- İki sebebi var: Birincisi; Belçika’da doğup orada okudum. İsmimde ‘ş’ harfi olmadığı için okulda bana hep ‘Ays’ derlerdi. Çare olarak adıma ‘h’ harfini ekledim. İkincisi de; müzikte uluslararası işler de yapmak istiyorum. İsmimin kolay okunması lazım.

Belçika’da doğdunuz ama anne-baba nereli?

- Afyon Emirdağlı. Görücü usulü evlenmişler. Babam o zamanlar inşaat işindeydi. Onun işleri dolayısıyla Belçika’ya yerleşmişler. Orada doğdum. İki kız, bir erkek kardeşim var.

Türk örf ve âdetleriyle mi büyüdünüz?

- Evet, özellikle babam tam o kafadaydı. Geceleri dışarıya çıkmam kesinlikle yasaktı. Hayatım okuldan eve, evden okula geçiyordu. Kıyafetlerime karışmazlar ama özgürlüğümü kısıtlarlardı.

57dbabde18c7730ca407bee2

HAYATIN KARŞISINA CESUR BİR KADIN OLARAK ÇIKTIM

18 gibi erken yaşta, bir futbolcuyla evlilik yapmanızın sebebi özgürlüğü kazanma çabası mıydı?

- Aynen. Ama üç ay kadar kısa sürdü ve geçmişte kaldı. Konuşacak daha fazla bir şey de yok.

O dönemde şiddet gördüğünüz haberleri çıktı. Evlilik, bu yaşananlar ve boşanma size ne öğretti?

- Pişman değilim. O dönemi yaşamasam belki bugün burada olmazdım. Hayatın karşısına daha cesur bir kadın olarak çıktım. Artık o olaylar kapandı ve ben artık farklı bir dünyadayım. Daha fazla konuşmayalım...

Bütün bunlar yaşanırken şarkıcılık ve oyunculuk nereden çıktı?

- İçimde hep sanatla ilgili bir şeyler yapma isteği vardı ama baskıdan dolayı önce tıp fakültesini kazanıp hazırlığa başladım. Ama sonra bıraktım. 18 yaşımda, İstanbul’a geldim.

Hep şöhret arzunuz mu vardı?

- Hayır, benim isteğim sanat yapmaktı.

57dbabe418c7730ca407bee8

‘Belçika Güzeli’ seçildiğiniz güzellik yarışmasına niye katıldınız o halde?

- Etrafımdakilerin ısrarları yüzünden. Ama aklımda müzikten başka bir şey yoktu.

Türkiye’ye yolunuz nasıl düştü?

- Şarkı söylemek ve oyunculuk yapmak için geldim.

Türkiye bunun için en kolay ve doğru adres mi?

- Belçika’da film ve dizi sektörü Türkiye gibi değil kesinlikle. Eskiden Meksika ya da İspanyol dizileri izlerdik ama artık başka ülkelerde bizim dizilerimiz izleniyor.

MURATHAN'LA ARAMIZA MESAFE GİRDİ, ARTIK ÇOK İYİ İKİ ARKADAŞIZ

İki yıl önce ‘Kim ne derse desin’ şarkısıyla tanındınız ama sonra yok oldunuz... Neden o rüzgârdan yararlanmak varken yeni şarkı için bu kadar beklediniz?

- İlk şarkı hiç beklemediğim kadar büyük bir başarı elde etti. Bir yandan da ‘Güllerin Savaşı’ dizisi devam ediyordu. Kendimi aniden piyasanın ortasında buldum. Adaptasyon sorunları yaşamaya başladım. Çok bilgisizdim. Tecrübesizliklerim oldu. Kendimi geri çekmeye ve bu süreçte eğitim almaya karar verdim. Şan dersleri, oyunculuk eğitimleri, Türkçe dersleri aldım. Kendimi doldurdum. Sonra da doğru şarkıyı bulana kadar çalıştım.

Yeni şarkınızın adı ‘Ben Bile Şok’... Sizi neler şoke ediyor?

- Geldiğim noktaya bakınca şoke oldum. Bir önceki şarkının 34 milyon izleneceğini hiç tahmin etmiyordum.

57dbabe418c7730ca407beea

Klipleri milyonlar izlenen birçok yeni isim var. Sizin müziğinizin farkı ne?

- Herkesin atarlı şarkılar söylediği bir dönemde ben farklı bir şarkıyla geliyorum. Sözlerini Esin İris yazdı. Ondan “Âşığım aşka bu defa başka” diyen bir kadının hikayesini yazmasını istedim. Çünkü ben de şimdiye kadar gerçekten âşık olmadım. Hep anlatılan o tutkulu aşkı hiç yaşamadım. Annem “Aşk 30 yaşından sonra gelir” der. Bakalım, bekliyorum...

O halde birkaç ay önce oyuncu Murathan’la evleneceğinize dair çıkan haberler neydi?

- Bazen bir ilişkiye başlanır, iki insan iyi anlaşır ama araya mesafeler girer. Bizim de öyle oldu. Murathan işlerinden dolayı genelde Amerika’da, ben buradaydım. Şimdi çok iyi iki arkadaşız. Sevip değer verdiğim bir insan. Keşke herkesin ilişkisi böyle sonlansa...

7 Ekim’de vizyona girecek olan ‘Kervan 1915’ setinde tanışmıştınız. Sette başlayan aşkların sırrı ne?

- Normalde biriyle tanışsan, haftada bir görüşeceksin. Ama sette durum farklı oluyor. 24 saat bir aradayken birbirini çok daha iyi tanıyorsun. Aslında sana bunlar yerine biraz da filmdeki karakterimi anlatsam olmaz mı?

Peki...

- Filmde 18 yaşında bir Ermeni kızı canlandırıyorum. Hiç seksi bir karakter değil. Gördüğünüz Ayshe’den çok daha farklı. Gerçek yaşımı gösterme fırsatı bulduğum bir rol.

57dbabec18c7730ca407beee

Maalesef güzellik başa bela...

** Seksi olmak gibi bir derdim hiç olmadı. 24 yaşımdayım ve yaşımı göstermeye çalışan biriyim. Hatta özel hayatımda seksi görünmemek için çaba bile sarf ediyorum.

** Maalesef güzellik başa bela... Benim başıma da çok bela oldu. Bu yüzden gece dışarıya çıkmıyorum. Eğlenmek istersem Belçika’daki arkadaşlarımın yanına gidiyorum. Burada dışarıda fazla görünmemek için dostluk bile kurmuyorum.

** Öncelikle benim sahnemde şov göreceksiniz. Dans etmek benim içimde var. İstesem bile sabit şekilde durarak şarkı söyleyemem. Koreografi derslerine başladım. Büyük şovlarla geliyorum.

KAMERAYI GÖRÜNCE KLİPLERİNDEKİ SEKSİ KIZA DÖNÜŞÜYOR

** Onunla Ataşehir’de, menajerinin ofisinde buluşuyoruz... Kliplerindeki seksi kızın aksine sade, uzun bir tişörtle karşılıyor beni. 24 yaşının duruluğundan etkilenmemek pek mümkün değil.

** Konuyu eski eşi, futbolcu Önder Turacı’ya getirme çabalarım boşa çıkıyor, Ayshe onunla ilgili konuşmak istemiyor, “Geçmişte kaldı, yeni projelerden bahsedelim” diyor. Müzik ve oyunculuk hakkında sorduğumdaysa neredeyse nefes almadan anlatıyor.

** İş fotoğraf çekimine geldiğinde beklediğim kadına dönüşüyor. Fondaki müzik onu dans ettirmeye yetiyor ve bir anda kliplerdeki seksi şov kızı oluyor.

Söyleşi: Hakan Gence

,

Yorum Yaz