Menü İcon

Ayşe Yanık ve Mustafa Karataş: ''Estetik bağımlılığı bir hastalıktır''

Ayşe Yanık ve Mustafa Karataş: ''Estetik bağımlılığı bir hastalıktır''

 Diyelim ki bir uygulama yaptınız ve hastanız beğenmedi. Ne yapıyorsunuz?

- Nadir de olsa oluyor. Neden beğenmediğini ve neler yapılabileceği üzerine konuşuyoruz. Artık yapılan dolguların çözücüleri var.

Mesela dudak yaptırdınız ve eşiniz beğenmedi. Böyle durumlarla karşılaşıyoruz. Çözücüsü var ve suya dönüşüp vücuttan atılıyor. 20-30 yıl önce yapılan dolguları çözmek imkansızdı. Kötü gördüğünüz örneklerin nedenlerinden biri oydu. Şu an 60’lı yaşlarındaki kadınlar o zamanki estetik hataların kurbanları oldular.

Estetik yaptırarak iyi olmak mümkün mü?

- Psikolog Ayşe Yanık: Estetik operasyonlara karşı değilim. Doğuştan kendimizi sevmemiz dış görüntümüzle de ilgili. Allah, kadın ve erkek olarak iki farklı cinsiyet yaratmış. Kadın estetik bir varlık. Her zaman güzel olması beklenen bir varlık ki şimdi erkekler de güzel olmaya çalışıyor. Psikolojik sorunlarımızı ve yaşantılarımızı bedenimizde yaptığımız değişiklerle gideremeyiz. İçinizde yaşadığınız şeyleri bedeninizi değiştirerek tedavi edemezsiniz. Mümkün değil. Estetik mutlu eder ama doğru şekilde karar verildiyse,  doğru operasyon yapıldıysa ve kişinin gerçekten kusuru giderildiyse.

- Mustafa Karataş: Katılıyorum.

- Ayşe Yanık: Son dönemde bana gelen bir danışanım var. Alkolizmin sınırında ve temel sorunu aldatılmış olması. Çok zengin, iyi eğitimli, çocukları büyümüş bir kadın. Aslına bakarsanız yıkılması gerekmiyor. Hayat sadece bir erkek ya da bir ilişki değil. Bunun bir atlatılma süresi vardır ve atlatırsınız. Bırakın aldatılmayı biz ölümlerle terbiye oluyoruz ve yeniden başlıyoruz. Bu noktada içsel mizacınız, getirdiğiniz kişilik özellikleri, aileden aldıklarınız ve hepsi üst üste gelir ve sizi bugününüze taşır. Siz olaylarla nasıl mücadele edeceğinizi aslında içsel olarak taşırsınız. Dışsal olarak değil.

,

Yorum Yaz