Menü İcon

Ayça Erturan: ''Bir film izler, kendimi o filmdeki karakterlerin yerine koyarım''

Kanal D'nin sevilen programı BKM'nin katkılarıyla sunulan ''Çok Güzel Hareketler Bunlar'' ile hayatımıza giren Ayça Erturan, sahnenin hakkını veren oyuncularımızdan. Öyleyse, Ayça Erturan'ın renkli hayatına bir göz atmaya ne dersiniz?

Röportaj Gazetesi

Ayça Erturan: ''Bir film izler, kendimi o filmdeki karakterlerin yerine koyarım''

“Bir film izler, kendimi o filmdeki karakterlerin yerine koyarım”

Yanında geçirdiğiniz her saniye gülme garantili. Çok Güzel Hareketler Bunlar ile hayatımıza giren Ayça Erturan’ın sıkıntılı olduğu zamanlarda yapmayı en sevdiği şey Tiffany’de Kahvaltı’yı tekrar tekrar seyretmek.

Şu sıralar günleriniz nasıl geçiyor?

Kanal D için hazırlanan bir televizyon filminde oynuyorum. Hatta gelecek hafta ikincisini de çekeceğiz. Hatice adlı, haksızlığa tahammülü olmayan, doğru söylediği için köyünden kovulan bir kadının serüvenlerini konu alıyor. Çok eğlenceli bir iş. Daha önce şive yaparak oynamadığım için, benim için de ilginç bir tecrübe. Bir de film senaryosu yazıyorum. Uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir proje. Gerçek bir olaydan yola çıkarak yazıyorum. O da aksiyon komedi türünde olacak.

Çocukluktan belli miymiş oyuncu olacağınız?

Aslında öyle… Evde ablama zorla kıyafetler giydirip, annem ve babama kendi yazdığım, daha doğrusu uydurduğum oyunları oynardım. Ortaokulda da yaptım hatta… Fiyasko ile sonuçlandı. Hatta lisede tiyatro salonundan çıkmadığım için, öğretmenim sahnede yapmak zorunda kalmıştı sınavımı. Ertesi gün ailem okula çağrıldı ve hemen en yakınımızdaki kursa (MSM) kayıt yaptırdılar... Yılmadım herhalde ki, şu anda bu işi yapıyorum.

Sonbaharla aranız nasıl?

Ben yaz çocuğuyum. Çiçek severim… Sonbahar, yaprakları ağaçlardan kopardığı için üzülsem de, renklerin dansı hoşuma gider.

4Kq0Hywy

Çok sıkıldığınızda, bunaldığınızda, endişeli, umutsuz olduğunuzda, kaygılandığınız zamanlarda ne yaparsınız?

Hayal kurarım… Kendimi bulunduğum çerçevenin dışına taşırım. Bir film izler, kendimi o filmdeki karakterlerin yerine koyarım. Kimi sabah Tiffany’de kahvaltı eder, kimi akşam Moulin Rouge’da sahneye çıkarım. Fotoğraflara bakmak da mutlu eder beni. Her fotoğrafın çekilme anını, bana hissettirdiği duyguyu, yanımdaki insanları, bulunduğum mekanı, yılı düşünürüm. Şimdi olmadığım ‘ben’e bakarım. Şu an olduğum kişi olmamı sağlayan o eski dosta bakmak mutlu eder beni.

Stres anlarında rahatlamak için yaptığınız ritüeller var mı?

Yemek yaparım. Hiç olmadı bir şeyler doğrarım. Yemek yapmak bir çeşit rehabilitasyon benim için. Sırf bu yüzden yazdan hazırladığım, kışlık bir sürü şey vardır dolabımda.

Ayça Erturan’ın bir pazar günü nasıl geçer?

Pazar kahvaltısı çok önemli. Hatta ‘Çok Güzel Hareketler Bunlar’da skecini bile yaptım. Mesleki açıdan hafta sonu tatili olan biri değilim. Ama evdeysem sonuna kadar keyfini çıkarırım.

TEK KELİMEYLE

Aşk... MACERA

Kahve… BAHANE

Sonbahar… HIRKA

Mizah… ZEKA

Söyleşi: Burçak Şener

,

Yorum Yaz