Menü İcon

Fatma Zehra Köse: ''Avrupa Şampiyosu'nda Türk olduğuma inanmadılar''

Fatma Zehra Köse: ''Avrupa Şampiyosu'nda Türk olduğuma inanmadılar''

Türk olduğumuza inanmayan oldu

O ne demek?

- F. Zehra K.: Türkiye’ye haksızlık yapıyorlardı. Hakem yüzünden maç verdiğimiz çok oldu. Bir tür ırkçılık…
- D. S. Ünlüdağ: Ama tam tersi, bu olaylar bizi hep hırslandırdı. Hak ettiğimizin verilmemesi bizde daha fazla çalışma isteği uyandırdı. Üstelik bize neredeyse kimse inanmıyordu.

Şampiyonluktan sonra neler oldu?

- D. S. Ünlüdağ: Tebrik edenler kadar “Kesin rakiplerin kolları yoktur” diye mesaj atanlar da oldu. “Hepsi devşirmediler, bunlar Türk değildir” dediler. Biz haftada en az altı gün en az üç saat idman yapıyoruz ve biraz saygı bekliyoruz. Mesela “Sen madalya alacaksın da ben göreceğim” diyenler oluyor. Maskemize ‘arı kovanı’ diyenler, “Eskrim ne? Birbirinize bıçak mı sokuyorsunuz” diye soranlar. Oysa ben kendimi Zeyna gibi hissediyorum.
- F. Zehra K.: “Kesin dopingli çıkarlar” diye yazan da oldu. Halbuki eskrimin dopingle alakası yok, bize beyin dopingi gerekiyor. Evet, kondisyon önemli ama kafanız oyunda olmadıktan sonra hiçbir şey yapamazsınız. Yeri gelmişken Milli Takım baş antrenörlerimiz Valery Shturbabin ve  Aleksandr Torchuk’a, ailelerimize ve okuldaki tüm hocalarımıza teşekkür edelim çünkü hepimize devamsızlığımız ve derslerden geri kalmamamız için çok yardımcı oldular. Kamplara gidemeseydik bu şampiyonluğu alamazdık.

Pahalı bir spor mu?

- D. S. Ünlüdağ: Türkiye standartlarına göre, evet. Yurtdışındaki maçları federasyon karşılıyor ama yurtiçindeki her maçın masrafı bize ait. Tampurlarımızı (çantalar) federasyon verdi, giysilerimizi kendimiz aldık. Mesela bir maske 120 euro, bir kılıç 70 euro...
- F. Zehra K: Amerika’da spor yaptığınızda veya bir hobiniz olduğunda burs kazanıyorsunuz. Bizde “Spor YGS’ye 50 puan katacak” deseler, herkes yapar.
- M. Sarıçam: Eskrimci olduğunda bir mühendis kadar saygınlığın olmuyor. Türkiye’de sporcuysan bir B planın her zaman olmalı çünkü bir anda her şey bitebilir. Diz ve bel sorunlarımız çok oluyor. O yüzden eğitimimize devam ediyoruz, edeceğiz.

,

Yorum Yaz