Menü İcon

Fatma Zehra Köse: ''Avrupa Şampiyosu'nda Türk olduğuma inanmadılar''

Fatma Zehra Köse: ''Avrupa Şampiyosu'nda Türk olduğuma inanmadılar''

Eskrim santrancın pistte oynanan hali

Neden olmuyordu peki? 

- M. Sarıçam: Bu sene daha çok kamp yapmamız ve eskrime daha fazla yatırım yapılması bizi olumlu yönde etkiledi. Geçen sene İrem Karamete’nin Olimpiyatlar’a gitmesi, bu aybaşında İbrahim Ahmed Acar’ın Dünya Şampiyonu olması bize ışık oldu. Birbirimize daha çok kenetlendik ve önceki başarısızlıklarımızın biraz da inançsızlıktan olduğunu keşfettik.

Nasıl bir spordur eskrim?

- F. Zehra K.: Zihni sürekli ayık tutan, rakibin ne yapacağını önceden anlamanız ve ona göre hareket etmeniz gereken, adeta satrancın pistte oynanan hali. Bende eskiden dikkat eksikliği vardı, bu spor sayesinde toparladım. Eskrimcilere baktığınızda sayısal derslerinin çok iyi olduğunu görürsünüz çünkü beynin hem sol hem sağ lobunu kullanabilirler. Bir taraftan bacaklarımız ilerlerken diğer taraftan kolumuz da çalışır, bu koordinasyon da derslerimize olumlu katkı yapar. Ve bence, eskrim erkeklerden ziyade kadınlara daha çok yakışıyor. Çünkü bize “Yapamazsın” dedikleri şeyi yapıyoruz. Karşındakinin hareketini tahmin etmeye çalışmak, vücudumuzun kuvvetli oluşu kendimize olan güvenimizi de artırıyor. Hepimiz daha girişken olduk mesela.

- M. Sarıçam: Bir de bayan kılıç, diğer branşlar tarafından ötelenmiş; hatta “Neden bayan kılıca yatırım yapıyorsunuz” deniyordu. Bu başarımız onlara güzel bir yanıt oldu. Şimdiye dek yurtdışında pek çok turnuvaya katıldık. Zamanla kendimizi frenlemeyi ve hakeme göre oynamayı öğrendik.

,

Yorum Yaz