Menü İcon

Atiye: Köklerim Farklı Yerde

Kendimi hiçbir zaman dünya starlarıyla karşılaştırmadım.

Röportaj Gazetesi

Atiye: Köklerim Farklı Yerde

Sizi 10 yıldır tanıyorum. Her buluştuğumuzda “Sevgilim yok” diyorsunuz, gerçekten magazine de yakalanmıyorsunuz... Aseksüel misiniz?

Yok (Gülüyor). Biriyle görünmemem hiçbir şey yaşamadığım anlamına gelmiyor. Benim de mutlu ve mutsuz olduğum zamanlar var. Şarkılarım ve bestelerimde duygularıma rastlayabilirsin.

Magazinden neden bu kadar uzaksınız?

Bu aslında kaçmak değil. Sadece yaşadıklarım bana özel kalsın istiyorum.

Güzel, ünlü, başarılısınız... Yıllardır dans edip neşeli şarkılar söylüyorsunuz. Hayatınız göründüğü kadar tozpembe mi?

Ne kadarı dışarıya yansıyor bilmiyorum ama aslında çok duygusalım. Hüzünlerim ve yaşadığım üzüntülü çok şey var. Ama hayat böyle. Belki özel hayatımı kendime sakladığım için böyle görünüyor.

Bilmediğimiz neler yaşadınız?

Zamanında sancılarım oldu. O sayede şarkılar çıktı. İlk iki albümüm de tamamen o yaşadıklarımla ilgiliydi. Hem liseyi bitiriyor hem burada albüm yapıyordum. Bundan sonra aşkta ne kadar kalbim kırılır bilemiyorum. Çünkü zamanında kırıldı. Bundan sonra da beni çok sarsacak bir şeyler olabilir mi emin değilim?

Bu ilişki Türkiye’de miydi?

Geçelim bu soruyu.

O zaman aşkı şarkılar dışında nasıl tanımlıyorsunuz?

Sevgi, saygı ve eşitliğe inanıyorum diyeyim. ‘Ya Habibi’ şarkınızda Arap, ‘Aşkistan’ ve ‘Soygun Var’da Hint altyapıları var... ‘Uyan da

Gel’ şarkınızda halay çekiyorsunuz... Kafanız biraz karışık mı?

Tam tersi. Hangi tarzda şarkı söylemek istiyorsam onu yapıyorum. Kendimi sınırlandırmıyorum. Ayrıca sana bir dipnot ‘Uyan da Gel’ şarkısında elektronik halay çekiyorum.

O nasıl bir şey?

Bazen aklıma deli deli şeyler geliyor. Bunları uygulamak istiyorum. O şarkı elektronik pop. Aranjesinde öyle bir yer olsun istedim. Baş dansçımla oraya ultra modern bir halay yapmak istedik.

Tarzınızın bizdeki karşılığı Beyoncé, Shakira ve Jennifer Lopez harmanı mı oluyor?

Kendimi hiçbir zaman dünya starlarıyla karşılaştırmadım. Ama bu saydığın isimlerle ortak noktam onlar gibi benim de özgün olmayı hedeflemem olabilir. İşe ilk başladığımda deneyimsiz ve gençtim. Doğru isimleri bulmak zordu. Ama zaman içinde kendi tarzımı buldum. Artık müziklerimde iç sesimi dinliyorum. Bu da ortak noktam olabilir.

Köklerim farklı yerde

Atiye’nin babası Türk annesi Alman. Sekiz yaşından beri farklı ülkeleri geziyor. Almanya, Hollanda ve ABD duraklarından sadece birkaçı. Geçmişe dönüp baktığında aidiyetsizlik hissi yaşamadığını söylüyor: “Tam tersi. Hep farklı yerlerde köklerim oldu. Sürekli taşındık. Farklı insanlarla tanıştım.

Farklı kültür ve dilleri öğrenmem gerekti. Bu da beni güçlendirdi. Hepsi benim müziğimi etkiledi.” Atiye’nin ailesi televizyon karşısında çekirdek çıtlayan klasik Türk ailelerinden değil. O da buna katılıyor: “Evet hiç televizyon karşısında oturan ailelerden olmadılar. Bazen öyle olsalardı diye düşünüyorum. Çünkü sürekli çalışıyorlardı.”

Tayt giymeye devam

Son albümünüzdeki ‘Sor’ şarkısını yeniden düzenleyip single yaptınız. Neden bu şarkı?

Bu şarkıya klip çekmeden yeni albüm çalışmasına girmek istemedim. Yeni versiyonu Volga Tamöz aranje etti. Piyanoyu o çaldı, ben söyledim. İlk kez slow bir şarkıyla klip çekmeye karar verdim. Murat Küçük yönetti ve çekimler 16 saat sürdü. İki farklı versiyon hazırladık. Şarkının sözleri babama, müziği bana ait. Tepkileri merak ediyorum.

Sizi ilk kez bu klipte uzun elbiseyle görüyoruz. Tayt sevdanız bitti mi?

Hayır tayt giymeye devam...

 

Söyleşi: Hakan Gence

Şarkıcı Atiye,

Yorum Yaz