Menü İcon

Almila Ada: ''Vücudum darp raporu alacak kadar morarıyordu''

Almila Ada: ''Vücudum darp raporu alacak kadar morarıyordu''

Sizi pek tanımıyoruz. Zor mu yoksa kolay bir hikaye miydi sizinki?

- Beni kime sorsanız kısaca ‘disiplinli’ olarak tanımlar. Şimdi baktığımda ‘iyi ki korkmamışım’ diye düşündüğüm bir yolculuktu benimki. Dinleyen herkes “Bu yaşta bu kadar şeyi nasıl hayatına sığdırdın” diyor.

Neydi bu kadar zor olan ve üst düzey disiplin getiren?

- Bale... Tüm hayatım boyunca her gün yaptım. Bu da beni zamana çok önem veren, dakik biri haline getirdi. Mesela gece yatmadan önce ertesi gün yapacaklarımın listesini hazırlarım. Bir yerden bir yere giderken yolun ne kadar sürdüğünü bile not alır, bir daha yola öyle çıkarım. 

Bu biraz abartılı değil mi?

- Hayır, hepsi hayatımı kolaylaştırıyor. Yapacaklarımı unutmayıp planlı programlı yaşıyorum.

Nasıl başladı bale yolculuğu?

- Aslen Selanik göçmeniyiz. İstanbul’da doğdum. Annem ataşeydi, babam yazar. Annemin işi sebebiyle 2.5 yaşımda Rusya’ya yerleştik. Tek çocuğum. Rusya’da anaokulunda vücudumu baleye uygun görüp başlattılar. Beş yaşımda İstanbul’a döndükten sonra da baleye ilgim devam etti. İstanbul Üniversitesi’nde yarı zamanlı eğitime başladım. Ortaokul ve lisede Mimar Sinan’a geçtim. Sonra hep hayalini kurduğum gibi yurtdışına gidip Londra’da bale eğitimi gördüm. Okulum Royal Academy’nin bale bölümüne bağlıydı. Yurtta tek Türk bendim. Bu başlarda beni zorladı. Türkçe konuşmayı özledim. Sonra okula ve baleye kendimi kaptırdım.

,

Yorum Yaz