Menü İcon

Ali Kılıç: Kentsel Dönüşümde Kadir Topbaş'la Uyum İçinde Çalışıyoruz

İstanbul’da kentsel dönüşümün yapıldığı ilçelerden biri de Maltepe… Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la büyük bir uyum içinde çalıştıklarını ifade eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "temel anlayışımız modern bir sürgüne imkan vermeden Maltepe

Röportaj Gazetesi

Ali Kılıç: Kentsel Dönüşümde Kadir Topbaş'la Uyum İçinde Çalışıyoruz

İstanbul’da kentsel dönüşümün yapıldığı ilçelerden biri de Maltepe… Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la büyük bir uyum içinde çalıştıklarını ifade eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "temel anlayışımız modern bir sürgüne imkan vermeden Maltepe’nin rantını Maltepelilere dağıtmak" diyor...

Haberiyakala.com olarak Maltepe’deki kentsel dönüşümü Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a sorduk;

Kentsel dönüşüm çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İstanbul olduğu gibi Maltepe’de çok riskli yapı stoklarını bünyesinde bulunduran bir ilçe. Özellikle E-5’in altı diye lanse ettiğimiz mahallelerde bile çok çürük yapılar yer alıyor. Bir incelemeye göre İstanbul’daki riskli bina sayısı 60 bin dolaylarında. Bu çok ciddi bir rakama denk düşünüyor. Maltepe’de de 8 bin riskli binamız var. Hem de deprem, hem de bu bakımdan kentsel dönüşüm acilen gerçekleştirilmesi gereken önceliklerimiz arasında. Bunun içi çeşitli protokoller imzaladık. Özellikle İş Bankası ve İller Bankası ile kentsel dönüşüm odaklı ve düşük faizli konut kredi anlaşmalarına imza attık. Böylece istedik ki vatandaşlarımız düşük faizle borçlanarak evlerini yapabilsinler. Ayrıca müteahhitlerin para hırsından vatandaşlarımızı kurtarmak ya da TOKİ ve diğer inşaat şirketlerine mahkum etmemek adına belediyemiz bünyesinde bir inşaat şirketi kurduk. Bu şirketimiz de belediyemizle çalışmak isteyenlere destek sunuyor. Hatta bu şirketimiz, birkaç konutun dönüşümünü de gerçekleştirdi. Vatandaşlarımızın bu şirketimizle ilgili geri dönüşleri oldukça güzel. Bu da doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor.

Kentsel dönüşüm kaç mahallede yürüyor?

Öncelikle Maltepe’nin kentsel dönüşüm ve tapu noktasında en acil çözüm bulunması gereken mahallelerinden işe koyulduk. Bu mahalleler de Başıbüyük, Gülsuyu ve Gülensu. Yine Esenkent mahallemizin planlarını onaylattık. Gülsuyu’nda kentsel dönüşüm ofisi açarak bu konuda şeffaf bir yönetim anlayışı sergiledik. Halkımız hangi mahalle olursa olsun bu ofise gelerek binası, sokağı ya da caddesi hakkında en net bilgileri alabiliyor. Tabi biliyorsunuz Gülsuyu ve Gülensu tapu ve imar açısından en çok sorun teşkil eden bölgemiz ama burada şu açıdan avantajımız var. Bu mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımızı gerçekten çok bilinçli ve nasıl hareket etmesi gerektiğini çok iyi biliyor. O yüzden işimiz kolaylaşıyor. Tabi burası Adalar ve deniz manzaralı olduğu için birçok kirli oyuna da alet ediliyor. Ancak bizim temel anlayışımız şu: Modern bir sürgüne imkan vermeden Maltepe’nin rantını Maltepelilere dağıtmak. Dayatan değil danışan bir belediyecilik anlayışıyla halkımıza sürekli sorarak, onlarla mahalle buluşmaları düzenleyerek fikirlerini alıyoruz.

Kentsel dönüşüm anlayışınız nedir?

Biz öncelikli olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın da dediği gibi ada bazlı bir kentsel dönüşümden yanayız. Aslında bunları birkaç noktada şöyle özetleyebiliriz. Başıbüyük, Gülsuyu, Gülensu ve Esenkent mahalleleri olmak üzere 4 bölgede kentsel dönüşüm projeleri hazırlıyoruz. Bu mahallelerde, yerinde dönüşüm modeli uygulanarak halkın yaşadığı bölgeyi terk etmemesi sağlanacak. Maltepe’de kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşın katılımını sağlayacak platformlar oluşturulacak. Belediye bünyesinde kentsel dönüşüm birimi kurulduğunu daha önce açıklamıştım. Yine bu kapsamda 25 kişilik kentsel dönüşüm birimleri oluşturduk. Bunlar, mahalle platformları, sivil toplum kuruluşları, şehir plancıları, odalar, uzmanlar ile Maltepe ve Büyükşehir Belediyesi temsilcilerinden oluşuyor.

Şunu da bir kez daha ifade etmek isityorum ki, Maltepe halkının onaylamadığı projeler asla ama uygulanmayacak. Halkı asla müteahhitlere muhtaç edilmeyecek. Kentsel dönüşüm bölgelerinde oluşacak ranttan bölge halkı faydalanacak. Maltepe’de dengeli sosyal yaşam korunacak, yani projelerin uygulanacağı bölgelerde gelirle doğru orantılı bir kentsel dönüşüm yaşanması öngörülürken dengeli sosyal yaşam korunacak. TOKİ vb. kuruluşlarla halkın talepleri ve istekleri doğrultusunda çalışma yapılacak. 30-40 katlı gökdelenler yerine, sosyal aktivitelerinin de rahatlıkla hayata geçirebileceği, geniş, yeşil alanların, otopark kullanım alanlarının olduğu projeler hayata geçirilecek.

Bu aşamaların hepsinde bina bazında 5 ayaklı kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceğiz. Birincisi daha önce de dediğim gibi mutlaka ada bazlı kentsel dönüşümden yanayız. İkinci ve üçüncü olarak güneş enerjisi ve yağmur suyundan yararlanmak istiyoruz. Dördüncü olarak çöplerin yerin altına alındığı ve sonuncu olarak otoparkların olmazsa olmaz olduğu bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceğiz. Bu dönüşümlerin tamamında deprem yönetmeliğine de uyacağız.

Kentsel dönüşüm konusunda iktidarla bir işbirliği var mı? Bu konuda zorluklar yaşanıyor mu?

Aslında Anakent Belediyemiz ile büyük bir uyum içerisinde çalışıyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ilçenin merkezindeki trafiğin yer altına alınması, Beşçeşmeler Meydanı’nın yenilenmesi, yine ilçe merkezindeki medyanın yenilenmesi çalışmaları da var. Kısaca bunları anlattıktan sonra asıl konumuza döneceğim. İlçe meydanındaki trafiği yerin altına almak adına Sağlık Müdürlüğümüzün olduğu alandan Bölge Hastanesi’nin oraya kadar tünel çalışması yapmak istiyoruz. Aslında bu geçmiş dönem 2 belediye başkanımız döneminde de vardı ama bir türlü yol alınamamış. Bazı bürokratik sorunlar elbette oluyor ama irade olarak herkes bu sorunun çözülmesinde yana.

Bu noktada da herkesin iyi niyetli çalıştığını düşünüyorum. Yine Beşçeşmeler’in yenilenerek uluslararası festival ve günlere açılmasını sağlayacağız. Bir de ilçe merkezindeki dükkanların sahipleri ve esnaflarımızla bir araya geldik. Gerçekten ilçenin meydanını modern bir görünüme kavuşturmak ve cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Bir de bunlarla bağlantılı Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo projemiz var. Bu projeyle 25 bin insanımız iş bulacak. Şu an rant olmasın diyerek yeri açıklamıyoruz. Sadece fuar olmayacak bu alanda, Anadolu yakasının ihtiyacını karşılayacak bir uluslararası kongre merkezi de olacak ve gelen iş adamları için golf sahası da bulunacak. 1 milyon metrekarelik bir alana yapılacak ve 200 bin metrekarelik fuar alanın sahip olacak projenin maliyeti 900 milyon avro.

Bunun yarısını yurtdışı şirketlerden bulduk, kalan kısmını da yerli şirketlerden bulacağız. Bunların hepsi ilçenin gelişmesi açısından önemli projeler. Bir de elbette kentsel dönüşümle nüfusumuz artacak, işsizliğin bir şekilde önüne geçmek gerekiyor. Biz, burada halkımızın desteğini sürekli arkamızda hissediyoruz, bu gücü arkamıza alınca bizi durduracak herhangi bir şeyin olmadığını görüyoruz. Hiçbir kimse, kurum ya da kuruluş uzun vadede halkın isteklerine kulaklarını tıkayamaz. Anakent Belediyemiz ile çok güzel bir diyalogumuz var, hatta ben Başkanımıza Kadir Abi diye hitap ediyorum. O da projelerimizi destekliyor, bazen elbette fikirsel olarak başka başka düşünüyoruz ama ona gerçekten projelerimi aktarınca haklı olduğumu görüyor. Dolayısıyla bizim amirimiz sayılacak Topbaş ile aramızdaki diyalog diğer kurum ve kuruluşları da etkiliyor.

Söyleşi: Hava Asal

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç,

Yorum Yaz