Menü İcon

Akın Ünver röportajında uçak krizinden sonra arka kapıların arkasında olacakları açıkladı

Türkiye doğal gazının yüzde 60’ını Rusya’dan temin ediyor. Yaşanan uçak krizinin ardından Rusya'nın doğalgazı kesme ihtimaline karşı, Botaş ile Katar Petrol arasında anlaşma imzalandı. Bu anlaşma ile Türkiye doğalgaz kesilmesine karşı kendisini güvence alt

Röportaj Gazetesi

Akın Ünver röportajında uçak krizinden sonra  arka kapıların arkasında olacakları açıkladı

Türkiye ile Rusya’yı birbirine bağlayan en önemli faktör enerji. Türkiye, Rusya’dan yıllık doğalgaz ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılıyor. Rus uçağının düşürülmesi ve ardından Putin’in sert açıklamaları sonrası ‘Kışa girerken gaz kesilir mi?’ soruları gündeme geldi.Yaşanan uçak krizinin ardından Rusya'nın doğalgazı kesme ihtimaline karşı, Botaş ile Katar Petrol arasında anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Katar'la yüksek düzeyli stratejik komite toplantısı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; 15 anlaşmaya imza atıldığını belirtti. Erdoğan, 15 anlaşma birlikte bir ilk gerçekleştirildi, ikincisinin ise Türkiye'de yapılacağını ifade etti. Peki Katar gazı Rus gazının alternatifi olur mu? Ünlü siyaset bilimci Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlisi Yar. Doç. Dr. Akın Ünver bundan sonra olabilecekleri açıkladı.

Rusya Türkiye'ye yönelik bir doğalgaz yaptırımına giderse Katar'dan doğalgaz getirilir diye bir alternatif söyleme gidiliyor. Katar'dan doğalgaz gemilerle mi getirilecek o zaman daha pahallı bir maliyet olmayacak mı? Bu durumda şimdiki fiyatlardan daha fazla mı ödeyeceğiz?

Yar. Doç. Dr. Akın Ünver: Spot alımlarda zaten yaptığınız anlaşmaların üstünde bir ödeme yapıyorsunuz. Tabi ki daha pahallı. Fakat şu anda 2015 itibarı ile enerji fiyatları tarihte seyrettiğinden daha düşük aslında çok o kadar da pahallı olmayacak. Fakat tabi ki Rusya'dan aldığımızdan çok daha pahallı olacaktır. Burada asıl şunu konuşmalıyız. Katar doğalgazını konuşurken şunu da konuşmalıyız. Yemen'de devam eden savaşı ve Katar'dan Türkiye'ye petrol taşıyan gemilerin oradan geçeceğini de düşünmeliyiz.

Peki diğer kaynaklar Cezayir deniyor İran deniyor. İran doğalgaz bakımından çok zengin doğalgaz rezervlerine sahip. İran bizi kurtarabilir mi?

Yar. Doç. Dr. Akın Ünver: Rusya ve İran arasında çok önemli bir siyasi anlaşma var. Rusya, Azerbeycan, İran ve Ermenistan gibi gaz üreticilerine 'gaz satabilirsiniz fakat benim tekelimi hiç bir şekilde tehdit etmeyecek 1) ücret seviyesinde 2)volüm seviyesinde verebilirsiniz' diyor. Dolayısı ile İran Rusya ile Suriye bu kadar kordineli hareket ediyorken Türkiye için hiç bir şekilde Rus gazına alternatif olamaz.

Rusya şunu yapar mı? Ukrayna'da ve Gürcistan'da yaptığını gördük gazımızı direk kesmiyor ama arıza var diyor ve gazı kesebiliyor. Bunu bize de yapabilir mi?

Yar. Doç. Dr. Akın Ünver: Bunu düşünmüyorum. Çünkü Rusya'nın enerji ilişkileri ile siyasi ilişkileri her zaman aynı olmuyor. Rusya'nın Gürcistan ile ilişkileri bizimle olandan çok daha kötüydü ama gazlarını kesme noktasına gitmedi. Rusya'nın Ukrayna ile de ilişkisinde en önemli şey Rusya'nın avrupa'ya vermek istediği mesajdı. Rusya Türkiye'ye sattığı gaz kendi gelir payında yüzde 25'lik bir payı teşkil ediyor. Türkiye'ye gazı kesen Rusya yüzde 25'lik bir gelirden de olacak. Uzun sürecek bir kesinti öngörmüyorum.

Rusya - Türkiye krizinin tırmanmasının ardından bir siyaset bilimci olarak şimdi ne bekliyorsunuz?

Yar. Doç. Dr. Akın Ünver: Ben tansiyonun düşmesini bekliyorum. Bu tansiyon düşüklüğünün de kamuoyuna yansıyacağını pek düşünmüyorum. Arka kapılar arkasında tansiyon düşürülür fakat bunun kamuoyuna yansıyacağını zannetmiyorum. NATO üyesi bir ülke tarafından Rus savaş uçağının düşürülmesi Rusya için ve Rus halkı için çok önemli. Rusya hükümeti üzerinde çok yoğun bir baskı var. Bu baskı nedeniyle arka kapılar arkasında olanlar basına yansımayacaktır. İki ülke kavga ediyormuş gibi görülecektir.

Putin bir uçağımız düşürüldü ve pilotumuz öldürüldü bunun intikamı alınacak, yansıttığı sert imajı sürdürmeye devam edecektir. Ama diplomatlar çalışmalara devam edecektir mi diyorsunuz?

Yar. Doç. Dr. Akın Ünver: Bu durum çok sürmez. Çünkü Rusya ve Türkiye arasında çok çok fazla konuda ilişki var. Türkiye'ye doğalgazı kesebilirsiniz belki ama turizmde de ciddi ilişkiler var. Turizm'de Rusya Türkiye'ye çok fazla zarar veriyor gibi görünse de işin aslı öyle değil. Rus turizm şirketleri de en az Türk turizmcisi kadar zarar görecektir. Gazı kesebilirsiniz ama gazdan aldığınız ücreti de kesiyorsunuz. Rusya anlaşma yaparken birazda kendisinin avantajlı olmasını güdüyordu. Bu gaz, turizm, meyve sebze alımını iptal ettiğinde kendi işine de balta vurmuş olacaktır. O nedenle Türkiye kısa vadede biraz acı çekecektir ama bu uzun sürmeyecektir

Söyleşi: Hava Asal

Akın Ünver röportajında uçak krizinden sonra kamuoyuna yansımayacak arka kapıların arkasında olacakları açıkladı, Akın Ünver röportajında uçak krizinden sonra kamuoyuna yansımayacak arka kapıların arkasında olacakları açıkladı

Yorum Yaz