Menü İcon

Ahmet Kural davasından sonra Sıla röportajı: Ben zor sınavların kadınıyım

Sıla, Ahmet Kural davasının ardından Duygu Asena'nın kendisi için önemini anlattı ve kadın haklarına değindi. Gençoğlu'na göre kadınlar örgütlenmeli ve eşitlik sağlanmalı.

Röportaj Gazetesi

Ahmet Kural davasından sonra Sıla röportajı: Ben zor sınavların kadınıyım

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar GünüSıla Gençoğlu'nun metnini yazdığı Duygu Asena’nın anısına hazırlanan video Rahşan Gülşan tarafından çekildi ve büyük ilgi topladı.

Ayşe Arman konu ile ilgili Sıla Gençoğlu'yla röportaj yaptı. Gençoğlu, Duygu Asena'nın kendisi için bir kahraman olduğunu söyledi.

Kadınlar Günü dolayısıyla kadının önemine de dikkat çeken Sıla, kadınların örgütlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ayşe Arman: Duygu Asena anısına Rahşan Gülşan’ın çektiği, Ayta Sözeri’nin oynadığı videoya yazdığın sözler müthiş. Nasıl oldu? O sözler nasıl içinden döküldü?

Sıla Gençoğlu: Bu projeyi Rahşan’la konuşalı neredeyse bir sene olacak. Uzun süre yazmadım. Malum olaylardan sonra, iki ay evvel, annem ve arkadaşlarımla evde sohbet ederken, “Bir dakika, geliyorum şimdi” deyip, içeride aniden tüm metni yazdım. Sanırım içime akan, kalemime de aktı...

Ayşe Arman: Duygu Asena’ya duyguyla yazmışsın gerçekten de... “Estim, eserken benimleydin!” diyorsun... Senin için ne ifade ediyor?

Sıla Gençoğlu: Duygu Asena da benim kahramanlarımdan biri. Yazmaya başladığım yıllarda etkilenmiştim ondan. Bir başka bağ kuruyorsun. Onun posterini, duvara falan değil, içine asıyorsun. Yalnız bir yalnızlıktan ortak bir yalnızlığa geçiş gibi bir durum. On üç yaşındaydım Duygu Asena’yla tanıştığımda. Her satırı içime işledi. Bütün kitaplarını okumuş, hissetmiş ve anlamıştım ne demek istediğini. Fakat şimdi, artık koca bir kadınken tüm kitaplarını bir kez daha okumak ve altı çizilen hiçbir şeyin değişmediğini görmek insanı kırıyor. Duygu Asena’nın öngörüsü ve zamansızlığıyla savruluyorsunuz, bir yandan da olan bitenin yerinde saydığını, hatta gerilediğini görmek, insanı hem üzüyor hem düşündürüyor.

Ayşe Arman: Kadınlar daha mı çok mücadele etmeli?

Sıla Gençoğlu: Allah aşkına, kadınlar daha neyin mücadelesini versin! Daha neyin mücadelesini verelim? Bence kadınların gayretine erkeklerin nasıl ses verdiği önemli... Ki bence her seferinde asıl kilitlendiğimiz nokta burası.

Ayşe Arman: Sen başına gelen felaketten sonra kadınların örgütlenmesi gerektiğine mi inanıyorsun?

Sıla Gençoğlu: Başıma gelen felaketle alakası yok, ben her zaman kadınların örgütlenmesinden yanaydım. Ama bilirsin, derler ki “Bir musibet, bin nasihatten evladır!” Artık örgütlenmek gerektiğine kesinlikle eminim...

Ayşe Arman: “İrfanı hür bir kadın olarak, elini taşının altına koyarsan geçecek” diyorsun. Sorumluluk almazsak, bu meselede değişen bir şey olmayacak mı demek istiyorsun?

Sıla Gençoğlu: Hangi konuda sorumluluk almadan bir şeyin çözülebileceğini gördün ki? Ama dürüst olmalıyım ki başıma gelen malum olaydan sonra, ben de kendi içimde çok yol aldım. Ve bazı uyanışlar yaşadım. Açıkçası bu olay benim için alarm oldu...

BEN ZOR SINAVLARIN KADINIYIM

Ayşe Arman: Sen hayal ettiğin kadın oldun mu?

Sıla Gençoğlu: “Oldum” demek “Öldüm”dür biliyorsun... Ben hep hayallerimin peşindeyim. Ölmeden bir gün önce bu soruya cevabım umarım “Evet” olur.

Ayşe Arman: Dün senin için zor bir gündü...

Sıla Gençoğlu: Doğru. Zor bir sınavdı, ama ben zor sınavların kadınıyım. Sonuç ne olursa olsun, hakkımı yasalar çerçevesinde arama gücünü kendimde bulduğum için rahatım.

Ayşe Arman: Baştan beri çok sıkı bir duruş sergiledin, bir kere konuştun bir daha da konuşmadın...

Sıla Gençoğlu: Ben bu konunun bir magazin gündemi olmasından kaçındım hep. “Bu bir toplum yarası, hafife alınmamalı!” diye düşündüm. Gerçekliğinden saptırmak adına dünya kadar laf konuşuldu, oysa gerçek bir tane. Orada neler olduğunu ben biliyorum. Dolayısıyla konuşma ihtiyacım yok. Çünkü vicdanım rahat, suçlu olan ben değilim...

İSTEDİĞİMİZ EŞİTLİK

Ayşe Arman: “8 Mart” deyince aklına ne geliyor?

Sıla Gençoğlu: “Kadınlar Günü” deyince aklıma kırmızı güller, “Kadınlar, kadınlarımız...” sloganları geliyor. Bizim kırmızı gül filan istediğimiz yok. Bunun, “Anneler Günü”nde annemize küçük ev aleti almaktan ve “Sen mutfağa aitsin, mutfakta kal!” demekten hiçbir farkı yok. Benim istediğim şey, aslında çok basit görünen ama bir türlü nesilden nesle ulaşamadığımız ütopik bir şey: Eşitlik. Eşit işe eşit maaş, adalet karşısında eşitlik, evde eşitlik... Bizim kimsenin üstüne çıkmaya çalıştığımız ya da iktidar kavgası verdiğimiz yok. Kelimenin tam anlamıyla sadece eşitlik istiyoruz.

ARTIK HERKES KENDİ MEDYASININ PATRONU

Ayşe Arman: Kadına şiddete sözde herkes karşı da ellerini nasıl taşın altına koyacaklarını bilmiyorlar. Ne yapmalılar?

Sıla Gençoğlu: Herkes kendi etki alanından başlamalı. Kiminin mahalledeki arkadaşı olur, kiminin yazı yazdığı gazete olur. Senin ve benim gibi mesleğinin sesi biraz daha açık insanlar içinse çok daha geniş kalabalıklar olur. Ama bak, ben kadın ve erkeği ayırmıyorum. Erkeklerin de kadınlar kadar, hatta bazen daha fazla bu konuya sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Tam da bu noktada ben, “Sesimi nasıl daha geniş bir kitleye iletirim?” dedim ve modern çağın bence artık en etkili dili olan “video dilini” tercih ettim. Artık bu çağda herkes kendi medyasının patronu. Nasıl ki müzik dijitalleşti, biliyorsun ben de artık albümlerimi fiziki basım yapmama kararı aldım, kadın meselesine dair fikirlerimi de pekala kimsenin sansürüne maruz kalmadan, kendim dışında kimsenin filtresinden geçmeden, topluma dijital yolla iletebilirdim. Ve işte biz Rahşan Gülşan’la iki kadın bir araya gelip, yanımıza başka bir kadın Ayta’yı da alıp bu işe kalkıştık. Umarım duygumuz izleyenlere de geçer...

Söyleşi: Ayşe Arman

,

Yorum Yaz