Menü İcon

Abdullah Avcı: ''Başakşehir olarak sürekli gelişip güçleniyoruz''

Sezona müthiş bir şekilde giriş yapan ve Süper Lig’de liderlik koltuğunda oturan Başakşehir’de bu sezon teknik direktör Abdullah Avcı’nın ayakları yere sağlam basıyor. Abdullah Avcı, ''Ligde emin adımlarla ilerliyoruz.'' dedi.

Röportaj Gazetesi

Abdullah Avcı: ''Başakşehir olarak sürekli gelişip güçleniyoruz''

Süper Lig’e yaptığınız harika başlangıçta Avrupa Ligi hazırlıkları için sezonu erken açmanızın katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu yazdan ziyade son iki buçuk seneye dikkatli bakmak lazım. Oyun planı anlamında sürekli gelişen bir takımız, oyuncu kalitemiz her sene yükseliyor ve bu da özgüven anlamında bize katkı sağlıyor. İki sene önce takım savunmasına yoğunlaşıp bunu geliştirmeye çalıştık. Geçen sene ofansif anlamda, özellikle geçiş hücumlarında çok daha verimli olabileceğimiz planlar üzerinde çalıştık. Bu sene de takım yapısı ve kurgusu olarak ciddi gelişim gösteriyoruz. Tabii bunun en önemli nedenlerinden biri, Avrupa Ligi ön elemesinde Rijeka ve Şahtar Donetsk gibi takımlara karşı oynamış olmamız. Bu iki ekip de gerek oyun stratejisi, gerek planlama açısından Süper Lig’in üzerinde. Biz de o maçlarla sezonu açınca hangi seviyede olduğumuzu gördük ve yaptığımız hazırlıkların doğru yönde gittiğini tespit ettik.

Yaz döneminde Edin Visca’nın adının birçok kulüple anılması, transfer stratejinizi nasıl etkiledi?

Visca’lı-Visca’sız diye iki türlü plan yapmıştık ve bunu ona da söyledim. Cengiz Ünder, B planı olarak transfer edilmişti. Açıkçası kulübün menfaatleri doğrultusunda satılmasında sorun görmüyordum. Onu bu kulübe ben getirmiştim ve her sene kendini geliştirdi, geçen sezon da kariyer zirvesini yaptı. Bir kanat oyuncusunun ligde 17 gol ve beş asistlik performans sergilemesine pek alışık değiliz! En önemli özelliği, hiçbir sorununu sahaya yansıtmıyor olması. Birkaç kulüpten ciddi teklif aldığını biliyorum ancak Başakşehir’de kaldığı için de en ufak bir sıkıntısı olmadığından eminim.

Avrupa kulvarı açısından hangi konularda yetersiz kaldınız? En önemli dezavantajınız tecrübesizlik miydi?

Tarihimizde üç Avrupa eşleşmesi var; geçen sezon AZ Alkmaar, bu sezon da Rijeka ve Şahtar. Bu üç takım da Avrupa kupalarında sürekli boy gösteren ekipler. Hatta Şahtar sadece Avrupa Ligi değil, Şampiyonlar Ligi seviyesinde bir kulüp. Biz hem kulüp, hem de oyuncu bazında biraz tecrübesiziz. O açıdan baş etmekte zorluk çektiğimizi söyleyebilirim ama tüm bunlar, Süper Lig’e çok daha iyi hazırlanmamızda da önemli etken oldu.

Söyleşi: Fourfourtwo

Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı yeni sezonu değerlendirdi,

Yorum Yaz