Menü İcon

Abbas Güçlü: Öğrencilerin teknolojiyle ilişkisinde velilere ve öğretmenlere iş düşüyor

2015/2016 eğitim ve öğretim yılının geçtiğimiz Pazartesi günü başlamasıyla birlikte öğrencileri ve velileri ‘okul’ heyecanı sardı. İlk ders zilinin çalmasıyla beraber sınıfları dolduran öğrenciler, yeni sezona umutlu başladı. Eğitim hayatının önemine

Röportaj Gazetesi

Abbas Güçlü: Öğrencilerin teknolojiyle ilişkisinde velilere ve öğretmenlere iş düşüyor

2015/2016 eğitim ve öğretim yılının geçtiğimiz Pazartesi günü başlamasıyla birlikte öğrencileri ve velileri ‘okul’ heyecanı sardı. İlk ders zilinin çalmasıyla beraber sınıfları dolduran öğrenciler, yeni sezona umutlu başladı. Eğitim hayatının önemine dikkat çeken uzmanlar, öğrencilerin teknolojiden faydalanması gerektiğini ancak bu kullanım dozunun sınırlı tutulması gerektiğini belirtti. Öğrencilerin teknolojiyle ilişkisinde velilere ve öğretmenlere büyük iş düşüyor.

TEKNOLOJİ ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi kişisel teknolojik cihazların kullanımı, öğrencilerin eğitimine hem olumlu hem de olumsuz anlamda etki ediyor. Teknoloji, eğitim hayatında mutlaka olması gerektiği gibi, bazı noktalarda kısıtlanması gerekiyor. Kısıtlanmadığı takdirde, uzun süreli kullanımlar öğrencilerin okuldan kopmasına ve psikolojisinin de olumsuz etkilenmesine sebep oluyor. Bu nedenlerden dolayı öğrencilerin hem okul hem de sosyal hayatlarında, teknoloji kullanımına oldukça dikkat edilmesi gerekiyor.

Çocukların hem psikolojik gelişimi, hem de eğitim hayatını ‘sağlıklı’ şekilde ilerletmesi için belirli kurallar koyulması ve çocukların gelişimine olumlu katkıda bulunulması gerekir.

TEKNOLOJİ KULLANIMI SAATLE SINIRLANDIRILMALI ÇÜNKÜ…

Öğrencilerin okul hayatıyla paralel olarak kullandığı teknolojik cihazların olumsuz etkilerde bulunmaması için, kullanımlar mutlaka saatle sınırlandırılmalı. Uzmanların en çok dikkat çektiği nokta, çocukların yaş gruplarına göre sınıflandırılması ve teknoloji kullanımının da buna bağlı olarak belirlenmesidir. 6-12 yaş arasındaki ilkokul öğrencilerinin, teknoloji kullanımının günlük 2-3 saatlik bir dilimle sınırlandırılması büyük önem teşkil ediyor. Bu dilimin aralıklarla kullanılması gerektiğinin de altını çizelim. Sınırlandırma yapıldığı takdirde, hem öğrenciler derslerine daha rahat odaklanabilir, hem de teknolojinin olumsuz etkilerinden kendisini koruyabilir.

ÖĞRENCİLERE SOSYAL MEDYA KISITLAMASI DOĞRU KARAR!

Özellikle ergenlik çağındaki çocukların internet kullanımı mutlaka veliler ve öğretmenlerin kontrolünde olması gerekiyor. Birbirinden çeşitli özellikleri olan sosyal paylaşım ağlarının zararları oldukça yüksek iken, bilinçsiz davranan öğrencilerin mutlaka velileri ya da öğretmenleri tarafından uyarılması gerekiyor. Aksi takdirde ceza kapıda…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karara göre, bu sosyal medya siteleri aracılığıyla başkalarına sarkıntılık eden öğrenciler doğrudan okuldan atılacak. Ayrıca, ders esnasında sosyal medya kullanan öğrencilere de ilk etapta uzaklaştırma cezası, eylemin sürmesi halinde de okuldan atma cezası verilebilecek.

Tüm bu konuları bir araya getirdiğimizde, okul çağındaki öğrencilerin teknolojiyle haşır neşir olması engellenmeli ve mutlaka veli kontrolünde kullanımı sağlanmalı. Bu konulara dikkat edildiği takdirde, öğrencilerin de sağlıklı bir eğitim hayatına sahip olabileceğinin altını çizelim…

Söyleşi: Ozan Saray

,

Yorum Yaz